Oleksandr Usyk ka arritur të fitoj edhe revanshin përballë boksierit britanik Anthony Joshua.

Reklama

Dy boksierët janë përballur në Arabinë Saduite, ku pas 12 raundeve shumë të luftuar, Usyk triumfoi falë pikëve të jurisë.

Kësisoj boksieri ukrainas arriti t’i mbrojë rripat në kategorinë WBA, WBO, IBO dhe IBF.

Tyson Fury godet dy boksierët me një deklaratë të fuqishme: Usyk-Joshua ishte një nga përballjet më të këqija që kam parë, do t'i asgjësoja të dy brenda një nate Tyson Fury godet dy boksierët me një deklaratë të fuqishme: Usyk-Joshua ishte një nga përballjet më të këqija që kam parë, do t'i asgjësoja të dy brenda një nate

E nga kjo përballje të dy boksierët kanë fituar edhe miliona euro.

Sipas SportsZion dhe talkSPORT, paratë bazë për revanshin janë të ndara në 50-50 (përgjysmë).

Joshua ka fituar  rreth 73 milionë euro, plus bonusin e luftës (rreth 117 milionë euro për shkak të sponsorizimeve).

Në anën tjetër boksieri ukrainas Usyk gjithashtu ka fituar shumën e njëjtë, nga paratë bazë – 73 milionë euro.

Reklama

Gjatë takimit të tyre të parë, Joshua mori në shtëpi rreth 13.1 milionë euro (plus 60 për qind të të drejtave televizive), ndërsa Usyk fitoi katër milionë euro (plus 40 për qind të të drejtave televizive). /Telegrafi/

Reklama