LAJMI I FUNDIT:

I jepet lamtumira e fundit Chuck Berryt (Foto)

I jepet lamtumira e fundit Chuck Berryt (Foto)

Një ceremoni për dhënien e lamtumirës legjendës së ‘Rock N’ Rollit’, Chuck Berry, është mbajtur në teatrin “Pageant” në Shën Luis të dielën.

Berry, i cili shkallë-shkallë u ngjit në panteonin e pionierëve të ‘Rock N’ Rollit’, si një nga kitaristët dhe autorët e teksteve më me ndikim, ka krijuar himne që përcaktuan tingullin e një gjenerate të tërë.

Ai vdiq në muajin e kaluar në shtëpinë e tij në Misuri, në moshën 90-vjeçare.

Foto REUTERS/Lawrence Bryant

I konsideruar si një nga etërit themelues të ‘Rock N’ Rollit’, Charles Edward Anderson Berry ishte i pranishëm në skena që në moshë të hershme, në vitet e pesëdhjeta dhe u shfaq si kitaristi dhe shkruesi i parë me ngjyrë i këngëve, stili i performimit të të cilit elektrifikonte të rinjtë e të gjitha ngjyrave.

Reklama

Hitet e Berryt, si “Johnny B Goode”, “Roll over Bethoven”, “Sweet Little Sixteen”, përmbanin një kombinim elementësh të bluzit, rokut dhe xhazit dhe u shndërruan në këngët që i rezistuan më shumë kohës. /TCH/

Në trend Magazina

Më shumë
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Magazina
Luiz Ejlli e thotë në Big Brother VIP Albania: Kam tentuar të bëj vetëvrasje

Luiz Ejlli e thotë në Big Brother VIP Albania: Kam tentuar të bëj vetëvrasje

Magazina
Granit Xhaka uron bashkëshorten për ditëlindje: Pas një burri të suksesshëm gjithmonë fshihet një partnere e mrekullueshme

Granit Xhaka uron bashkëshorten për ditëlindje: Pas një burri të suksesshëm gjithmonë fshihet një partnere e mrekullueshme

Magazina
Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Imran Amiti
“Shko vishu se na mbyte” - Luizi mahnitet nga dukja e Jorit teksa e ‘ngacmon’ gjatë sfilatës

“Shko vishu se na mbyte” - Luizi mahnitet nga dukja e Jorit teksa e ‘ngacmon’ gjatë sfilatës

Magazina
Kalo në kategori