Janet Jackson nderoi vëllain e saj të ndjerë Michael Jackson në përvjetorin e vdekjes së tij 14 vjet më parë.

Të shtunën (25 qershor), këngëtarja 56-vjeçare shpërndau një foto ku shihet duke pozuar me mbretin e popit, i cili u nda nga jeta më 25 qershor nga arresti kardiak në moshën 50-vjeçare.

Këngëtarja e “That’s Way Love Goes” vendosi në postimin e saj thjesht me një emoji me zemër të bardhë.

Në çastin e ëmbël, dyshja dukeshin të buzëqeshur ndërsa qëndronin pranë njëri-tjetrit në një dritare përballë horizontit të qytetit.

Gjatë viteve, Janet ka nderuar kujtimin e Michael në shumë raste, duke përfshirë postimet vjetore në Instagram për të shënuar ditëlindjen e tij më 29 gusht.

Megjithatë, ajo ka pranuar se ajo dhe fituesi i 15 çmimeve “Grammy” kishin një marrëdhënie të komplikuar, shkruan DailyMail.

Në dokumentarin e saj “Janet Jackson” që u transmetuan në ‘A&E’ dhe ‘Lifetime’ në fillim të këtij viti, ylli shpjegoi se ajo dhe Michael ishin jashtëzakonisht të afërt si fëmijë, por filluan të ndaheshin në vitet e mëvonshme.

Krijuesja e  hitit “All For You”, i cili ishte më i riu nga dhjetë vëllezërit e motrat, tha se ajo, Michael dhe vëllai Randy Jackson ndanin një lidhje të veçantë kur ishin duke u rritur.

“Ne ishim afër, Randy, Myself dhe Make – ne ishim si tre miqtë – tre zogjtë”, kujtoi Janet.

Pavarësisht marrëdhënies së tyre të ngushtë gjatë fëmijërisë, aktorja e “Poetic Justice” tha se ndjeu një thumbim kur Michael tallej me peshën e saj.

“Kishte raste kur Majk më ngacmonte dhe më thërriste me emra. “Derr, kalë, derr theror, lopë”, tha Xhenet.

“Ai do të qeshte për këtë dhe unë do të qeshja gjithashtu, por më pas ishte diku brenda që do të dhembte”, rrëfeu ajo.

Janet i gjurmoi problemet e saj me peshën në ditët e saj si një yll fëmijësh kur ajo luajti në serialin ikonik “Good Times” në vitet 1970.

“Unë jam një ngrënëse emocionale, kështu që kur stresohem ose diçka më shqetëson vërtet, më ngushëllon,” tha ajo.

Janet tha se ajo dhe Michael ‘filluan të ndiqnin rrugët e ndara’ gjatë triumfit të tij si një artist solo.

“Thriller” u publikua në nëntor 1982, kur Michael ishte 24 vjeç dhe Janet 16, dhe u bë albumi më i shitur i të gjitha kohërave.

“Më kujtohet se e doja shumë albumin Thriller, por për herë të parë ndjeva se ishte ndryshe mes ne të dyve, se një ndryshim po ndodhte”, tha Janet.

“Ai vinte gjithmonë në dhomën time dhe ne flisnim, dhe këtë herë të veçantë, ai erdhi në dhomën time të gjumit. Asnjëri prej nesh nuk i tha asnjë fjalë njëri-tjetrit, dhe ai u ngrit dhe u largua. Kjo është koha kur unë dhe Majk filluam të shkonim ndaras. Ai thjesht nuk ishte aq argëtues sa më parë”, tha tutje artistja.

Në 1990, ata punuan së bashku në një këngë të quajtur “Scream” – por shpesh mbaheshin të ndarë gjatë xhirimeve të videoklipit.

“Michael ka xhiruar natën, unë kam xhiruar ditë. Kompania e tij diskografike do të bllokonte setin e tij, kështu që unë nuk mund të shihja se çfarë po ndodhte. Ata nuk më donin në xhirime”, zbuloi ajo.

“Kjo më lëndoi vërtet sepse ndjeva se isha atje duke luftuar me të, jo për ta luftuar. Doja që të ndihej si kohët e vjetra mes meje dhe atij, por nuk ndodhi. Kohët e vjetra kishin kaluar shumë kohë”, theksoi Janet.

Megjithatë, këngëtarja  tregoi se ajo dhe vëllai i saj patën një bisedë prekëse herën e fundit që e pa atë para vdekjes së tij. Ajo kujtoi se momenti ka ndodhur teksa të dy ishin të pranishëm në një festë surprizë për prindërit e tyre Joe dhe Katharine.

Të gjitha lajmet nga Michael Jackson Të gjitha lajmet nga Michael Jackson

“Ai ishte ulur pranë meje, dhe ai po qeshte si i çmendur dhe të thellë dhe më kujtohet që ai më shikoi … dhe gjëja e fundit që i thamë njëri-tjetrit ishte “Të dua” dhe kjo ishte hera e fundit që e pashë”, kujtoi Jackson. /Telegrafi/