Jake Paul mund t’i mbajë deri në 12 muaj burgim, pasi u filmua në një qendër tregtare gjatë trazirave shkaku i vrasjes së George Floyd vitin e kaluar, e aty kishte ndodhur një plaçkitje.

YouTuberi i kthyer në boksier mohoi të ishte përfshirë në plaçkitje në një qendër tregtare në Arizona, pavarësisht pamjeve që e shfaqnin atë në vendin e ngjarjes.

Autoritetet e TMZ kanë ngritur akuza kundër Paulit pasi policia federale hoqi akuzat e tyre fillestare.

Image Credit: PA

Raportimet kanë sugjeruar se një rast nuk mund të ndiqet pasi nuk kishte prova të mjaftueshme kundër 24-vjeçarit.

Paul mund të shihej në qendrën tregtare, por nuk ka asnjë provë se ai po shkaktonte ndonjë nga dëmet.

Ata përreth tij po shkatërronin kioska dhe thyenin dritaret, por ai filmoi vetëm atë që po ndodhte.

Ai lëshoi ​​një deklaratë duke u distancuar nga vandalizmi, e cila lexonte: “Për të qenë absolutisht i qartë, as unë as askush në grupin tonë nuk ishim të përfshirë në ndonjë plaçkitje apo vandalizëm”.

“Për kontekstin, ne e kaluam ditën duke bërë pjesën tonë për të protestuar paqësisht një nga padrejtësitë më të tmerrshme që vendi ynë ka parë ndonjëherë, e cila çoi në përdorimin e gazit lotsjellës për filmimin e ngjarjeve dhe brutalitetit që po shpalosej në Arizona”, ka shtuar më tej ai.

Që atëherë, Paul ka vazhduar të bëhet një boksier profesionist dhe rekordi i tij është 3-0. /Telegrafi/