Përdoruesit e rrjeteve sociale janë të bindur se “The Simpsons” parashikuan që Kamala Harris do të bëhej zëvendës-presidente.

Të mërkurën, 56-vjeçarja mori pjesë në inaugurimin e presidentit me një veshje të ndritshme ngjyrë vjollce, e cila ishte stiluar nga dizajnerët amerikanë Christopher John Rogers dhe Sergio Hudson – veshje të cilën ajo e kombinoi me një gjerdan perlash të personalizuar nga Wilfredo Rosado.

Veshja kishte një ngjashmëri të jashtëzakonshme me atë të veshur nga personazhi Lisa Simpson në një episod të vitit 2000 të “The SImpsons” – në të cilën Lisa shfaqet e rritur dhe është bërë Presidente e Shteteve të Bashkuara, shkruan DailyMail.

Në episodin klasik të “The Simpsons”, të quajtur ‘Bart to the Future,’ Lisa zgjidhet Presidente e ShBA-së dhe vesh një kostum që ngjan shumë me atë që zëvendës-presidentja Harris veshi dje.

Pamja e Lizës përfshinte një xhaketë të purpurt, një majë me një jakë të lartë dhe një gjerdan me perla me vathë të ngjashëm.

Fansat e serialit të animuar menjëherë vunë re veshjet ishin të ngjashme dhe shkuan në Twitter për të pretenduar se është vetëm një shembull tjetër i serialit që parashikon ngjarjet botërore.

“’The Simpsons’ e kanë bërë edhe një herë. Unë mendoj se është e sigurt të thuash Lisa Simpson parashikoi veshjen e inaugurimit të Kamala Harris”, shkroi një komentues.

“Kamala Harris është me të vërtetë Lisa Simpson dhe unë jam gjithçka për të”, tha një tjetër.

Mjaft interesante, “The Simpsons” parashikuan gjithashtu presidencën e Trumpit, e cila erdhi para asaj të Lisës në afatin fiktiv.

Ajo i tregon stafit të saj në një episod: “Siç e dini, ne kemi trashëguar një krizë buxhetore nga Presidenti Trump”.

Disa përdorues të Twitter-it mendojnë se “The Simpsons” nuk parashikuan aq shumë pozitën e Kamalës si zëvendës-presidente, sesa frymëzuan veshjen e saj për momentin e madh.

“Jam shumë e sigurt që Kamala Harris e dinte pikërisht se çfarë po bënte duke veshur kostumin e djeshëm”, shkroi një komentues tjetër.

“Unë nuk pranoj të besoj se Kamala nuk e bëri këtë me qëllim. Nuk mund t’u jap Simpsonëve kaq shumë fuqi”, tha një tjetër.

“Unë me të vërtetë dua të besoj se Kamala Harris zgjodhi veshjet e saj dje si një tundje e ndjeshme ndaj personazhit Lisa Simpson. Po, kjo është historia ime dhe unë po i përmbahem asaj!”, shkroi një komentues i tretë.

Zëvendës-presidentja Harris, e cila është pa dyshim e zënë me çështje shtetërore, nuk ka komentuar krahasimet.

“The Simpsons” është vlerësuar si seriali parashikues i ngjarjeve të panumërta botërore, përfshirë bërjen e Donald Trumpit president.

Kur Trump u zgjodh 16 vjet më vonë, shkrimtari Dan Greaney i tha Hollywood Reporter: “Ishte një paralajmërim për Amerikën. Thjesht kjo dukej si ndalesa e fundit logjike para se të binte në fund. Ishte i vendosur sepse ishte në përputhje me vizionin e Amerikës që çmendet”.

Dhe krijuesi Matt Groening i tha The Guardian: “Ne parashikuam që ai do të ishte president në vitin 2000 – por [Trump] ishte natyrisht emri më absurd i shakave që mund të mendonim në atë kohë, dhe kjo është akoma e vërtetë. Është përtej satirës”. /Telegrafi/