LAJMI I FUNDIT:

Ishte blerë shumë lirë, pjata e lashtë kineze u shit në ankand për 40 mijë funte (Foto)

Ishte blerë shumë lirë, pjata e lashtë kineze u shit në ankand për 40 mijë funte (Foto)

Ofertuesi ka paguar 40 mijë funte, për pjatën e lashtë kineze të vjetër afro 300 vjet, të cilën e kishte blerë një britanik për 20 funte, nga një shitës në rrugë.

Ena rrethore nga qeramika, që është shfrytëzuar ngë perandori Yongzheg që ka udhëheqeur nga 1723-35, mund të jetë punuar pikërisht për sunduesin e dinastisë Qing, transmeton Telegrafi.

Në bazën rrethore që ka poshtë, ena i ka gjashtë shkronja të kaltra, ndërsa tregon se vjen prej Yongzheng. Këtë pjatë, e kishte blerë shumë lirë për afro 20 funte, derisa po shëtizte në një zonë turistike në Kinë, gjatë vitit 1980.

Pjata 300-vjeçare kineze

Të njëjtën e kishte shitur në një muze, për tetëmijë funte, zyrtarët e së cilës fitur një shifër katër herë më të lartë kur e shitës sërish.

Koleksionuesi me bazë nga Hong Kongu, ka paguar 31 mijë funte që është oferta më e lartë, ndërsa duhet të paguajë edhe pjesën tjetër, si pjesë e taksave të ndryshme. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Interesante
Kalo në kategori