Inzaghi pas fitores ndaj Milanit: Një shtysë tjetër për të realizuar ëndrrën e Interit

Simone Inzaghi vlerësoi paraqitjen e jashtëzakonshme të Interit në pjesën e parë për të mposhtur Milanin 2-0, por paralajmëron se ata kanë nevojë për një shtytje më shumë për të realizuar ëndrrën për të arritur në finalen e Ligës së Kampionëve.

Nuk mund të ishte një fillim më i mirë për Nerazzurrët në këtë Derby della Madonnina të Evropës, pasi Edin Dzeko dhe Henrikh Mkhitaryan shënuan në 11 minutat e para.

Dukej sikur ata do të vazhdonin të shënonin më shumë, veçanërisht kur Hakan Calhanoglu goditi shtyllën dhe Lautaro Martinez mori një penallti, por e cila u anulua pas një rishikimi të VAR-it.

Në vend të kësaj, Interi ishte kryesisht në epërsinë 2-0 në ndeshjen e dytë, që është hera e tretë që ata mundin Milanin këtë sezon pas një në Serie A dhe fitores 3-0 të Superkupës së Italisë në janar.

Interi hap të madh drejt finales, fiton aktin e parë ndaj Milanit
Lexo po ashtu Interi hap të madh drejt finales, fiton aktin e parë ndaj Milanit

“Jam shumë i kënaqur, pjesa e parë ishte e jashtëzakonshme, ne vërtet mund të kishim shënuar më shumë se dy gola”, ka thënë fillimisht Inzaghi për Amazon Prime Italia.

“Ishte një lojë e mrekullueshme, kemi kaluar tashmë nëpër disa raunde, kështu që e dimë se është vetëm akti i parë. Ne do t’i kemi tifozët tanë pas vetes në ndeshjen e dytë dhe e dimë se ka ende një shtysë tjetër për ta bërë realitet këtë ëndërr”.

Interi konfirmoi rekordin e tyre të shkëlqyer në mbrojtje në Ligën e Kampionëve me një tjetër portë të paprekur.

“Djemtë mbuluan çdo cep të fushës, ata ndihmuan njëri-tjetrin dhe ne e dimë se puna nuk ka përfunduar ende”.

Notat e lojtarëve, Milan 0-2 Inter: Shumë lojtarë shkëlqyen te fituesit
Lexo po ashtu Notat e lojtarëve, Milan 0-2 Inter: Shumë lojtarë shkëlqyen te fituesit

Rregulli i golave ​​si mysafirë nuk zbatohet më, kështu që fitorja 2-0 me Milanin si ekip ‘vendas’ nuk është një rezultat dominues sa do të kishte qenë në vitet e mëparshme.

“Për 72 orë kemi një ndeshje shumë të rëndësishme në Serie A kundër Sassuolos. Këto ndeshje marrin shumë nga ju, kështu që është e qartë se ne duhet të vlerësojmë disa lojtarë që nuk janë 100 për qind në formë”, përfundoi trajneri i Interit. /Telegrafi/

Katër vite pritje, Dortmundi tani me një veprim hakmarrës turpëron PSG-në në rrjetet sociale

Ish-legjenda e njohur e Real Madridit i bashkohet Ronaldos tek Al-Nassr

Shumë debate për këtë moment: A ishte penallti për PSG-në kur Hummels e rrëzoi Dembelen?

Bonusi i jashtëzakonshëm që Bellingham do ta fitojë nëse Real Madridi fiton Ligën e Kampionëve

Reali apo Bayerni? Tuchel tregohet i sinqertë për atë se kush i ka shanset më të mëdha për të kaluan në finale