Shkëndija nuk ia ka dalë ndaj Rosenborgit dhe është eliminuar nga Liga e Evropës, pasi ka pësuar edhe në ndeshjen e dytë 0-2.

Skuadra e vetme shqiptare që kishte mbetur në garat evropiane pati mundësi të mira për të kaluar në epërsi.

Në minutën e 20-të tetovarët fituan një 11 metërsh por e shpërdoruan.

Ishte sulmuesi më në formë i Shkëndijës, Besart Ibraimi që dështoi nga pika e bardhë.

Kësisoj pjesa e parë përfundoi me rezultat të barabartë 0-0 me Shkëndijën që dominonte ndeshjen.

Edhe fillimi i pjesës së dytë ishte nën dominimin e kuqezinjve, por pa sukses.

Përsëri Shkëndija fitoi një penallti dhe përsëri e shpërdoruan, duke u humbur kësaj radhe nga Emini në minutën e 49.

Kur nuk shënon pëson, dhe kështu ndodhi edhe në këtë takim.

Fillimisht Rosenborgu shënoi golin e epërsisë me qendërmbrojtësin Hovland në minutën e 67-të.

E për 0-2 u përkujdes përsëri një qendërmbrojtës, kësaj radhe Regiunissen që shënoi 17 minuta më vonë.

Deri në fund nuk pati ndonjë rast tjetër për tu veçuar dhe Shkëndija pësoi edhe në ndeshjen e dytë 0-2, pasi në Norvegji kishin humbur 3-1.

Kampionët e Maqedonisë eliminohen nga garat evropiane me rezultat të përgjithshëm 5-1 pas 180 minutash ndaj Rosenborgut. /Telegrafi/

Penalltia e humbur nga shkendija on Vidnews.

Penalltia e dyte e humbur e Shkendijes on Vidnews.