LAJMI I FUNDIT:

Histori, emocione dhe krenari – Kenny Dalglish, njeriu që ia kishte fituar titullin Liverpoolit para tri dekadash

Histori, emocione dhe krenari – Kenny Dalglish, njeriu që ia kishte fituar titullin Liverpoolit para tri dekadash
Kenny Dalglish (Foto: Mark Dadswell/Getty Images/Guliver)

Sir Kenny Dalglish nuk ka mundur t’i fshehë emocionet e tij nga momenti që Liverpooli u shpall edhe matematikisht kampion i Ligës Premier.

Falë fitores së Chelseat ndaj Manchester Cityt (2-1), Redsat u konfirmuan kampionë të Anglisë shtatë javë pa përfunduar gara, duke qenë se kishin 23 pikë më shumë se përcjellësi i parë.

Kjo është hera e parë pas 30 vitesh që Liverpooli e fiton kampionatin, ndërsa kur festoi për herë të fundit (1989/1990), trajner i skuadrës ishte pikërisht legjenda Daglish.

Skocezi i famshëm, i cili gjatë këtij viti ishte infektuar dhe ishte shëruar nga coronavirusi, nuk i ka mbajtur emocionet kur gjyqtari i dha fund takimit ndërmjet Bluve dhe Citizens.

Me lot në sy dhe plot emocione - Klopp ua dedikon titullin dy legjendave, Kenny Dalglish dhe Steven Gerrard
Lexo po ashtu Me lot në sy dhe plot emocione - Klopp ua dedikon titullin dy legjendave, Kenny Dalglish dhe Steven Gerrard

69-vjeçari refuzoi të ketë qarë, por pranoi se është i entuziazmuar që arriti ta shihte fundit e pritjes 30-vjeçare dhe ka pohuar se është i bindur se sukseset tjera do të vijnë nëse Jurgen Klopp vazhdon të jetë trajner.

“Kam sy të qelqtë, prandaj nuk kam lot. Jo (nuk kam besuar se do të zgjaste kaq shumë)… Mbi të gjitha, mendoj se në vijim, ata kanë edhe shumë ditë të lumtura që i presin!”.

“Nganjëherë gjërat ndodhin, por padyshim se në dy vitet e fundit dhe prej se ka ardhur Jurgeni, kanë qenë shumë pozitive në të gjitha aspektet”.

“Ai ka qenë fantastik dhe epitomi i gjithçkaje për të cilën qëndron klubi futbollistik i Liverpoolit, e vlerëson dhe respekton secilin që punon në klub. Çfarëdo që merr e meriton”, ka deklaruar Dalglish.

Kenny Dalglish ka qenë sulmues i Liverpoolit gjatë viteve 1977–1990, ndërsa nga sezoni 1985/1986 ai u bë lojtar-trajner i skuadrës duke arritur ta fitonte që në edicionin e parë edhe titullin e Anglisë edhe Kupën FA.

(Foto: Allsport UK /Allsport/Getty Images/Guliver)

Paraqitjen e fundit si lojtar në kampionatin anglez e zhvilloi më 5 maj 1990 në moshën 39 vjeçare dhe asokohe ishte futbollisti më i moshuar që luante. Ai e ka festuar plot tetë herë titullin e Anglisë në karrierë, fillimisht si lojtar dhe pastaj si lojtar-trajner. Ndërkaq, si futbollist, mes tjerash, e ka fituar tri herë Kupën e Evropës (e njohur tash si Liga e Kampionëve).

Ishte pikërisht skocezi që e kishte drejtuar Liverpoolin drejt titullit në sezonin 1989/1990 dhe prej atëherë deri në edicionin 2019/2020, Redsat nuk e fituan asnjëherë titullin.

(Foto: Simon Miles/Allsport/Getty Images/Hulton Archive/Guliver)

Në shkurt të vitit 1991, ai dha dorëheqje nga posti i trajnerit. Dalglish u rikthye në rolin e u.d. të trajnerit në janar të vitit 2011 kur klubi kishte nevojë për të dhe më pas iu ofrua kontratë trevjeçare.

Klopp nuk i mban lotët ndërkohë që urohet nga trajneri i fundit që e fitoi titullin para tij
Lexo po ashtu Klopp nuk i mban lotët ndërkohë që urohet nga trajneri i fundit që e fitoi titullin para tij

Një vit më pas e fitoi Kupën e Ligës (që ishte trofeu i parë që fitonin Redsat brenda gjashtë vitesh), si dhe luajti në finale të Kupës FA. Sidoqoftë, dështimi që të siguronte një vend në Ligën e Kampionëve, bëri që klubi ta lironte nga detyra.

Në rolin e trajnerit, ai e ka fituar Ligën Premier me Blackburn Rovers (1994/1995), klub të cilin e kishte ngritur në elitë vetëm dy sezone më parë. Ndërsa me Celticun ka triumfuar në Kupën Skoceze. Gjatë kohës sa ishte lojtar, me klubin skocez e kishte fituar katër herë titullin e kampionit. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
Revolucion i thellë te Bayerni - vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Revolucion i thellë te Bayerni - vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Bundesliga
Skandal nga mjekët në Angli: I thanë lojtarit se mund të rikthehej të luante, futbollisti vdiq në fushë

Skandal nga mjekët në Angli: I thanë lojtarit se mund të rikthehej të luante, futbollisti vdiq në fushë

Ligat tjera
Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Premier League
Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Ndërkombëtare
Përse Guardiola nuk do të shkojë kurrë në Serie A si trajner – tekniku spanjoll ka dhënë një përgjigje

Përse Guardiola nuk do të shkojë kurrë në Serie A si trajner – tekniku spanjoll ka dhënë një përgjigje

Serie A
Kalo në kategori