LAJMI I FUNDIT:

Hetime të reja në Itali ku përfshihen Interi dhe Juventusi, por edhe Moggi e Bogdani

Hetime të reja në Itali ku përfshihen Interi dhe Juventusi, por edhe Moggi e Bogdani

Futbolli në Itali goditet nga një tjetër valë hetimesh të kryera nga organet e drejtësisë mbi agjentët e futbollistëve dhe thyerjen e drejtësisë sportive.

Prokuroria italiane, prej një kohe të gjatë po heton shkeljet e Kodit të Drejtësisë Sportive dhe rregullores së Agjentëve të Futbollistëve, dhe në rezultatet paraprake të këtij hetimi është dalë në përfundimin se 16 klube (Inter, Juventus, Napoli, Palermo, Chievo, Lazio, Genoa, Pescara, Catania, Cesena, Ternana, Vicenza, Livorno, Portogruaro, Grosetto dhe Regina) janë fajtorë me përgjegjësi direkte për kryerjen e një sërë veprimesh të palejuara.


Buffon, nga debutimi me Parman deri te maja e suksesit: 10 gjërat që duhet t’i dini për atë (Foto)
Lexo po ashtu Buffon, nga debutimi me Parman deri te maja e suksesit: 10 gjërat që duhet t’i dini për atë (Foto)

Nga hetimet e Prokurorisë, është përpiluar një listë e gjatë me emra zyrtarësh të klubeve dhe agjentë futbollistësh të cilët rezultojnë përgjegjës për shkeljen e rregullave gjatë ushtrimit të detyrave përkatëse.

Bogdani kur luante te Siena
Bogdani kur luante te Siena

Mes emrave të përshirë, është edhe ai i djalit të Luciano Moggit, Alessandro Moggi, i cili ushtron profesionin e agjentit të futbollistëve.

Në shkeljet që i janë gjetur atij, raporti i Prokurorisë italiane përmend në tre raste emrin e ish-sulmuesit të kombëtares shqiptare, Erjon Bodgani, i cili kishte si menaxher Moggin.

Interi ka shkarkuar 13 trajnerë në 22 vjet, apo vjen shkarkimi i 14? (Foto)
Lexo po ashtu Interi ka shkarkuar 13 trajnerë në 22 vjet, apo vjen shkarkimi i 14? (Foto)

Sipas asaj që shkruhet në raport, kontratat që Moggi ka kryer për futbollistin shqiptar me klubet e Chievos, Cesenas dhe Sienas, rezultojnë të kenë shkelje në rregullat e konfliktit të interesit.

Në trend Sport

Më shumë
Real Madrid TV sulmon gjyqtarët e El Clasicos, pretendon se një nga golat e Barcelonës nuk ishte e rregullt

Real Madrid TV sulmon gjyqtarët e El Clasicos, pretendon se një nga golat e Barcelonës nuk ishte e rregullt

La Liga
Edhe po të shënonte Yamal, sërish Barcelonës nuk do t'i pranohej goli - mediumi spanjoll sqaron skenarin

Edhe po të shënonte Yamal, sërish Barcelonës nuk do t'i pranohej goli - mediumi spanjoll sqaron skenarin

La Liga
Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

La Liga
Man City dhe Arsenali në ‘luftë’ me njëra-tjetrën për shërbimet e sensacionit të Ligës Premier

Man City dhe Arsenali në ‘luftë’ me njëra-tjetrën për shërbimet e sensacionit të Ligës Premier

Premier League
Capello zgjedh katër gjeni të futbollit, nuk e përfshin Ronaldon

Capello zgjedh katër gjeni të futbollit, nuk e përfshin Ronaldon

Ndërkombëtare

"90 për qind e gjyqtarëve anojnë nga Real Madridi", rikthehet deklarata e ish-gjyqtarit të La Ligës pas El Clasicos

La Liga
Kalo në kategori