LAJMI I FUNDIT:

Hëna po largohet ngadalë nga Toka

Hëna po largohet ngadalë nga Toka

Në një zbulim të rrallë, shkencëtarët kanë zbuluar se Hëna ngadalë po largohet nga Toka.

Reklama

Hëna është i vetmi satelit natyror që rrotullohet rreth tokës. Më parë, supozohej se Hëna qëndronte në një distancë të vazhdueshme nga Toka për shkak të tërheqjes gravitacionale, por zbulimi i ri ka ngritur disa pyetje në lidhje me Hënën, transmeton Telegrafi.

Sipas NASA-s, Hëna ngadalë po largohet nga Toka me 3.8 centimetra në vit, raportoi një uebfaqe me bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

Më parë, Hëna dikur ishte një pjesë e madhe e kohës së matjes pasi u përdor si kalendar nga qytetërimet e lashta njerëzore.

Sidoqoftë, zbulimi i fundit ka sjellë shumë pyetje në lidhje me gjetjet e kaluara dhe zbulimin, raportoi faqja e internetit e Indy100.

Nëse Hëna do të vazhdonte të largohej nga Toka me të njëjtën normë, atëherë do të ishte përplasur me Tokën rreth 1.5 miliardë vjet më parë, gjë që nuk ndodhi kurrë në të kaluarën. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Evropa
Tri vajza me mini-funde sulmojnë dhe rrahin brutalisht turistin britanik në rrugët e kryeqytetit të Kolumbisë – ia vjedhin telefonin

Tri vajza me mini-funde sulmojnë dhe rrahin brutalisht turistin britanik në rrugët e kryeqytetit të Kolumbisë – ia vjedhin telefonin

Amerika Latine
Kievi publikon një seri videosh pas shkatërrimit të digës,  uji i merr shtëpitë - minat shpërthejnë

Kievi publikon një seri videosh pas shkatërrimit të digës,  uji i merr shtëpitë - minat shpërthejnë

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Momenti kur droni ukrainas gjurmon llogoren e një ushtari rus, për ta bombarduar më pas me predha

Momenti kur droni ukrainas gjurmon llogoren e një ushtari rus, për ta bombarduar më pas me predha

Evropa
Kalo në kategori