LAJMI I FUNDIT:

Hebrenjtë e rinj në Evropë më të ekspozuar ndaj anti-semitizmit

Hebrenjtë e rinj në Evropë më të ekspozuar ndaj anti-semitizmit

Evropianët e rinj hebraikë përjetojnë më shumë anti-semitizëm sesa prindërit e tyre, me një rritje të ngacmimeve që vijnë në postën elektronike, mesazhe dhe në mediat sociale, thuhet në një studim të Bashkimit Europian, që u publikua të enjten.

Reklama

Rreth 44 për qind e të anketuarve, të moshës 16-34 vjeç, thanë se ishin ballafaquar me ngacmime, më shumë se dyfishi i përqindjes, te mbi 60 vjeçarët, thotë Agjencia e BE-së për të Drejtat Themelore.

Më shumë se 80 për qind e hebrenjve, të të gjitha moshave, thanë se ndjenin se antisemitizmi ishte rritur në internet, gjatë pesë viteve të fundit, dhe rreth 70 për qind, thanë se u përballën me më shumë armiqësi në publik.

Edhe hulumtimet tjera kanë bërë të ditur se është shënuar rritje e sulmeve anti-semite në Perëndim, dhe për këtë i kanë fajësuar lëvizjet e krahut të djathtë dhe të majtë, si dhe ato populiste.

Shumica e të anketuarve në studimin e BE-së, thanë se myslimanët e vijës së ashpër ishin të përfshirë në ngacmimet ndaj hebrenjve.

Më shumë se tre të katërtat e hebrenjve të rinj, nuk raportuan incidente të ngacmimeve, thuhet në studim.

Komisionerja Evropian për Drejtësi, Vera Jourova premtoi se do të nxisë shtetet anëtare të BE-së për të bërë më shumë për të trajtuar problemin.

“Evropianët e rinj hebraikë janë më të ekspozuar ndaj incidenteve antisemite se sa prindërit e tyre”, tha ajo.

Në trend Botë

Më shumë
Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Evropa
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Evropa
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Amerika
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Kalo në kategori