LAJMI I FUNDIT:

Hakan Sukur, legjenda e Turqisë që shënoi golin më të shpejtë në histori të Kampionatit Botëror

Hakan Sukur, legjenda e Turqisë që shënoi golin më të shpejtë në histori të Kampionatit Botëror

Ai ishte sportisti më i nderuar i Turqisë, i njohur për shkëlqimin e tij në fushën e futbollit për Galatasarayn dhe ekipin kombëtar.

Sulmuesi legjendar mban gjithashtu rekordin e golit më të shpejtë në një finale në Kampionatin Botëror.

Por, nëse Hakan Sukur, tani si 51 vjeçar, shkel në vendin e tij, ka të ngjarë që ai të përballet me dënimin me vdekje ose me burgim të përjetshëm, kjo është arsyeja pse ai jeton në ShBA.

Ai jeton në Kaliforni, në zonën e pasur të Palo Alto në Silicon Valley, në periferi të San Franciskos.

Mirëpo, Hakan nuk është programues dhe nuk punon për një kompani aplikacionesh të teknologjisë së lartë. Në vend të kësaj, ai është një shofer taksie dhe më parë menaxhonte një kafene.

Kur jemi tek Kampionati Botëror, Sukur vazhdon të kujtohet për golin e tij më të shpejtë në këtë kompeticion, pasi kishte realizuar për vetëm 11 sekonda.

Ishte Botërori i vitit 2002, kur Turqia po përballje me Korenë e Jugut, ndërsa organizatorë ishin Korea dhe Japonia.

Sukur arriti t’i trondiste koreanët, pasi qysh në sekondën e 11-të të nisjes së takimit, ai shënoi gol dhe ende mbetet si më i shpejti në histori. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Bundesliga
E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

La Liga
Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Ligue 1
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Ndërkombëtare
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
Napoli 1-1 Barcelona, vlerësimet e futbollistëve: Rrahmani ndër më të mirët në ndeshje, Lewandowski me notën më të lartë

Napoli 1-1 Barcelona, vlerësimet e futbollistëve: Rrahmani ndër më të mirët në ndeshje, Lewandowski me notën më të lartë

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori