Pep Guardiola pranoi frikën e vendosur pas kartonit të kuq të Claudio Bravos dhe sipas tij katër pikë nga dy ndeshjet kundër Atalanta është një rezultat i mrekullueshëm për Manchester Cityn.

Raheem Sterling shënoi herët në San Siro dhe Gabriel Jesus humbi një penallti, por vendasit dominuan në pjesën e dytë duke shënuar me Mario Pasalic dhe nuk ishin në gjendje të përfitonin më shumë pas largimit me të kuq të Bravos.

Ederson u largua i dëmtuar dhe kjo do të thoshte se nuk kishte portierë të tjerë në dispozicion, kështu që Kyle Walker u detyrua t’i marrë dorezat.

Dy gola të shënuar, Kyle Walker u fut në portë - Atalanta dhe City ndajnë pikët në ndeshjen dramatike Dy gola të shënuar, Kyle Walker u fut në portë - Atalanta dhe City ndajnë pikët në ndeshjen dramatike

“Është hera ime e parë me tre portierë në një ndeshje”, ka thënë fillimisht Guardiola për Sky Sport Italia.

“Frika filloi kur erdhi kartoni i kuq, pasi kishim shumë lojtarë sulmues në lojë, kështu që ju keni frikë nga më e keqja. Ilicic ishte shumë i zgjuar, duke detyruar Bravon të ndërhyj në të”.

Walker duke u bërë gati për të hyr në portë (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

“Është një faull i lojtarit të fundit, ka kontakt, kështu që është një karton i kuq, nuk ka dyshime për të. Në atë moment, unë duhej të vendosja se kush do të shkonte në gol”.

“E di se Atalanta janë shumë agresive dhe kemi bërë pak gabime, por kemi paguar për to. Italianët e dinë se çfarë janë të aftë të bëjnë Atalanta, kështu që me të vërtetë jam i lumtur që arritëm të pranojmë vetëm një goditje në shënjestër pasi Walker hyri në gol. Ky është një rezultat me të vërtetë i mirë për ne”.

Atalanta 1-1 Manchester City, notat e lojtarëve Atalanta 1-1 Manchester City, notat e lojtarëve

“Ne duhet ta kishim dyfishuar epërsinë tonë para pauzës, por nuk ndodhi. Ndonjëherë është më mirë të mos fitosh ndeshje. Ne nuk e nënvlerësojmë askënd, thjesht shikojmë rezultatet që pamë dje”.

“Sigurisht që nuk do ta nënvlerësoja kurrë Atalantën. Të gjithë italianët e dinë se marrja e katër pikëve nga dy ndeshje kundër Atalantas është një rezultat i mrekullueshëm për ne”, përfundoi trajneri i Cityt. /Telegrafi/