LAJMI I FUNDIT:

Golden Globe mëson fituesit, triumfon filmi biografik për Freddie Mercuryn

Golden Globe mëson fituesit, triumfon filmi biografik për Freddie Mercuryn

Ka përfunduar gjatë orëve të para të ditës së sotme edicioni i 76-të i Golden Globe, ku u supozua se në shumë kategori do të ngadhënjej filmi i Lady Gaga dhe Bradley Cooper, “A Star is Born”.

Reklama

Por, doli të jetë e kundërta teksa triumfuan filmat dhe projekte aspak të popullarizuara te filmdashësit.

Një film biografik rreth frontmenit të ndjerë të grupit Queen, Freddie Mecury, i titulluar “Bohemian Rhapsody”, u votua si arritja më e mirë në këtë ngjarje madhore filmike.

Rami Malek dhe Freddie Mercury

Aktori më i mirë u shpall Rami Malek, i cili luajti rolin udhëheqës në Bohemian Rhapsody.

Glenn Close fitoi çmimin e aktores më të mirë në kategorinë e dramës për rolin e saj në “Woman”.

Filmi “Green Book”, mori çmimin për arritjen më të mirë në kategorinë e humorit dhe muzikës.

Jeff ‘The Dude’ Bridges

Për aktorin më të mirë në kategorinë e fundit, Christian Bale është shpallur për rolin në filmin “Weiss”, një biografi e ish-nënpresidentit amerikan, Dick Cheney.

Çmimi për Sesil B. Demil për kontributin e jetës në film iu dha aktorit Jeff Bridget. /Telegrafi/

Filmat

Best Motion Picture – Drama
“Black Panther”
“BlackKklansman”
“Bohemian Rhapsody” *- Fitues
“If Beale Street Could Talk”
“A Star Is Born”

Best Motion Picture – Musical or Comedy
“Crazy Rich Asians”
“The Favourite”
“Green Book” – Fitues
“Mary Poppins Returns”
“Vice”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama
Glenn Close (“The Wife”) – Fitues
Lady Gaga (“A Star Is Born”)
Nicole Kidman (“Destroyer”)
Melissa McCarthy (“Can You Ever Forgive Me?”)
Rosamund Pike (“A Private War”)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Drama
Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
Willem Dafoe (“At Eternity’s Gate”)
Lucas Hedges (“Boy Erased”)
Rami Malek (“Bohemian Rhapsody”) – Fitues
John David Washington (“BlackKklansman”)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy
Emily Blunt (“Mary Poppins Returns”)
Olivia Colman (“The Favourite”) – Fitues
Elsie Fisher (“Eighth Grade”)
Charlize Theron (“Tully”)
Constance Wu (“Crazy Rich Asians”)

Best Director
Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
Alfonso Cuaron (“Roma”) – Fitues
Peter Farrelly (“Green Book”)
Spike Lee (“BlackKklansman”)
Adam McKay (“Vice”)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy
Christian Bale (“Vice”) – Fitues
Lin-Manuel Miranda (“Mary Poppins Returns”)
Vigo Mortensen (“Green Book”)
Robert Redford (“The Old Man and the Gun”)
John C. Reilly (“Stan and Ollie”)

Best Supporting Actress in a Motion Picture
Amy Adams (“Vice”)
Claire Foy (“First Man”)
Regina King (“If Beale Street Could Talk”) – Fitues
Emma Stone (“The Favourite”)
Rachel Weisz (“The Favourite”)

Best Supporting Actor in a Motion Picture
Mahershala Ali (“Green Book”) – Fitues
Timothee Chalamet (“Beautiful Boy”)
Adam Driver (“BlackKklansman”)
Richard E. Grant (“Can You Ever Forgive Me?”)
Sam Rockwell (“Vice”)

Best Original Score in a Motion Picture
Marco Beltrami (“A Quiet Place”)
Alexandre Desplat (“Isle of Dogs”)
Ludwig Göransson (“Black Panther”)
Justin Hurwitz (“First Man”) – Fitues
Marc Shaiman (“Mary Poppins Returns”)

Best Original Song in a Motion Picture
“All the Stars” (“Black Panther”)
“Girl in the Movies” (“Dumplin'”)
“Requiem for a Private War” (“A Private War”)
“Revelation” (“Boy Erased”)
“Shallow” (“A Star Is Born”) – Fitues
Best Screenplay in a Motion Picture
Barry Jenkins (“If Beale Street Could Talk”)
Adam McKay (“Vice”)
Alfonso Cuaron (“Roma”)
Deborah Davis and Tony McNamara (“The Favourite”)
Peter Farrelly, Nick Vallelonga, Brian Currie (“Green Book”) – Fitues

Best Motion Picture – Foreign Language
“Capernaum”
“Girl”
“Never Look Away”
“Roma” – Fitues
“Shoplifters”

Best Animated Film
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse” – Fitues

TV
Best TV series – Drama
“The Americans” – Fitues
“Bodyguard”
“Homecoming”
“Killing Eve”
“Pose”

Best performance by Actress in a TV series – Drama
Caitriona Balfe (“Outlander”)
Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
Sandra Oh (“Killing Eve”) – Fitues
Julia Roberts (“Homecoming”)
Keri Russell (“The Americans”)

Best performance by an Actor in a TV Series – Drama
Jason Bateman (“Ozark”)
Stephan James (“Homecoming”)
Richard Madden (“Bodyguard”) – Fitues
Billy Porter (“Pose”)
Matthew Rhys (“The Americans”)

Best TV series – Musical or Comedy
“Barry”
“The Good Place”
“Kidding”
“The Kominsky Method” – Fitues
“The Marvelous Mrs. Maisel”

Best Performance by an Actor in a TV series – Musical or Comedy
Sasha Baron Cohen (“Who Is America?”)
Jim Carrey (“Kidding”)
Michael Douglas (“The Kominsky Method”) – Fitues
Donald Glover (“Atlanta”)
Bill Hader (“Barry”)

Best Performance by an Actress in a TV series – Musical or Comedy
Kristen Bell (“The Good Place”)
Candice Bergen (“Murphy Brown”)
Alison Brie (“GLOW”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”) – Fitues
Debra Messing (“Will & Grace”)

Best Limited Series or Motion Picture Made for Television
“The Alienist”
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” – Fitues
“Dirty John”
“Escape at Dannemora”
“Sharp Objects”
“A Very English Scandal”

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Antonio Banderas (“Genius: Picasso”)
Daniel Bruhl (“The Alienist”)
Darren Criss (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”) – Fitues
Benedict Cumberbatch (“Patrick Melrose”)
Hugh Grant (“A Very English Scandal”)

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Amy Adams (“Sharp Objects”)
Patricia Arquette (“Escape at Dannemora”) – Fitues
Connie Britton (“Dirty John”)
Laura Dern (“The Tale”)
Regina King (“Seven Seconds”)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Kieran Culkin (“Succession Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
Ben Whishaw (“A Very English Scandal”) – Fitues
Henry Winkler (“Barry”)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel’)
Patricia Clarkson (“Sharp Objects”) – Fitues
Penélope Cruz (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
Thandie Newton (“Westworld”)
Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)

Në trend Magazina

Më shumë
Kanye West befason fansat me 'veshjen e tmerrshme', shfaqet i veshur me geta të ngushta i shoqëruar nga një grua e veshur çuditshëm

Kanye West befason fansat me 'veshjen e tmerrshme', shfaqet i veshur me geta të ngushta i shoqëruar nga një grua e veshur çuditshëm

Magazina
Mozzikut i refuzohet viza për hyrje në Amerikë, detyrohet të anulojë koncertet e planifikuara

Mozzikut i refuzohet viza për hyrje në Amerikë, detyrohet të anulojë koncertet e planifikuara

Magazina
Prezantuesja kroate dhe legjenda Hierro janë në pritje të fëmijës së parë të përbashkët

Prezantuesja kroate dhe legjenda Hierro janë në pritje të fëmijës së parë të përbashkët

Magazina
E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Kalo në kategori