Gjilani fiton derbin e madh ndaj Dritës

Gjilani ka triumfuar në derbin e madh lokal kundër Dritës (2-0) që u zhvillua në stadiumin “Fadil Vokrri” në kryeqytet.

Përballja e vlefshme për javën e gjashtë në BKT Superligën e Kosovës në futboll ndërmjet dy rivalëve të përbetuar ishte zhvendosur në kryeqytet.

‘Intelektualët’ e nisën më mirë takimin, mirëpo nuk ia dolën të shënonin në fraksioni e parë të lojës.

Në një ndeshje që u shoqërua edhe me përplasje ndërmjet tifozëve, në fund triumfuan ‘Skifterat’.

Gerhard Progni shënoi për epërsinë e Gjilanit me një goditje nga gjuajtja e lirë (66’), e cila u ndal në rrjetë.

Fitorja u vulos me golin e Shend Kelmendit në minutën e 89-të që shoi shpresat eventuale të Dritës për barazim.

Kjo ishte fitorja e dytë sezonale e Gjilanit që ngritët në kuotën e nëntë pikëve, pasi ka regjistruar edhe tri barazime dhe një humbje.

Drita në anën tjetër ka 11 pikë nga tri fitore, dy barazime dhe një humbje në gjashtë ndeshje të zhvilluara. /Telegrafi/

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Pep Guardiola shpjegoi se pse ai nxori nga loja në kohën shtesë dy gjuajtësit më të mirë të penalltive

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës