Gjashtë shtete janë duke planifikuar që ta bojkotojnë hapjen solemne të Kampionatit Botëror që mbahet në Moskë të Rusisë.

Ende nuk ka asgjë zyrtare, por ftesat tashmë kanë shkuar dhe shtet mund ta bjën zyrtare këtë, shkruan The Sun.

Shtete si Polonia, Islanda, Danimarka, Suedia, Australia dhe Japonia, janë të prira që ta bojkotojnë hapjen solemne.

Danimarka. (Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Kjo pasi që Theresa May bëri të ditur se Princi William dhe pjesë e ministrave të qeverisë nuk do të marrin pjesë në këtë ngjarje.

Kjo pasi që në Salisbury, një ish spiun rus, u helmua së bashku me vajzën e tij nga rusët.

Sulmuesit e Anglisë. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

I pari ishte presidenti polak, Andrzej Duda, ishte i pari që mbështeti kërkesën e May.

Ishte paraparë që Boris Johnson dhe Princi William, të ishin prezent në hapjen solemne. /Telegrafi/