LAJMI I FUNDIT:

Gara për golashënuesin më të mirë në Evropë – diferencë e madhe e vendit të parë

Gara për golashënuesin më të mirë në Evropë – diferencë e madhe e vendit të parë
(Foto: Getty/Goal)

Disa nga sulmuesit më të mirë në qarkullim janë duke konkurruar në garën për golashënuesin më të mirë në Evropë.

Reklama

‘Këpuca e Artë’ evropiane i ndahet realizuesit më të mirë në ligën, në të cilën luan, ndërsa në renditjen e mëposhtme janë përfshirë golashënuesit më të mirë në top-pesë ligat evropiane.

Robert Lewandowski, i cili këtë sezon luan te Barcelona, ishte golashënuesi më i mirë i edicionit të kaluar me 35 gola, duke lënë prapa konkurrentë, si Kylian Mbappe, Karim Benzema e Ciro Immobile.

Haaland flet për vitin e tij të parë te City: 36 gola në debutim, jo keq
Lexo po ashtu Haaland flet për vitin e tij të parë te City: 36 gola në debutim, jo keq

Në vijim është lista me 10 golashënuesit më të mirë në top-pesë ligat evropiane:

Erling Haaland
Manchester City
36 gola

Harry Kane
Tottenham Hotspur
28 gola

Kylian Mbappe
Paris Saint-Germain
28 gola

Alexandre Lacazette
Lyon
26 gola

Robert Lewandowski
Barcelona
23 gola

Victor Osimhen
Napoli
23 gola

Jonathan David
Lille
22 gola

Habib Diallo
Strasbourg
20 gola

Lautaro Martinez
Inter
20 gola

Ivan Toney
Brentford
20 gola


/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Ligat tjera
Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Ndërkombëtare
Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Liga e Kampionëve
Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Ligat tjera
Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Ligat tjera
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Kalo në kategori