LAJMI I FUNDIT:

Futbollistët gjermanë do të marrin shumë rekord nëse fitojnë në Euro 2024

Futbollistët gjermanë do të marrin shumë rekord nëse fitojnë në Euro 2024

Gjermania do të presë Kampionatin Evropian 2024, i cili do të zhvillohet nga 14 qershori deri më 14 korrik, ku pjesëmarrës janë 24 skuadra. 

Skuadra e Julian Nagelsmann është në Grupin A me Zvicrën, Skocinë dhe Hungarinë dhe do të tentojë të fitojë titullin e katërt evropian në historinë e saj.

Nëse kombëtarja gjermane fiton titullin e kampionit të Evropës, do të marrë çmime rekord.  Drejtori i Federatës Gjermane të Futbollit (DFB), Andreas Rettig, konfirmoi se çdo futbollist do të marrë 400 mijë euro dhe çmime të tilla ishin përgatitur edhe për Euron e mbajtur në vitin 2021 dhe Kupën e Botës në Katar të mbajtur më 2022, por gjermanët kishin zhgënjyer.

A ka gjasa Brajan Gruda të jetë në Euro 2024 - flet përzgjedhësi Nagelsmann
Lexo po ashtu A ka gjasa Brajan Gruda të jetë në Euro 2024 - flet përzgjedhësi Nagelsmann

Prandaj, DFB do të duhej të paguante 10.4 milionë euro për 26 lojtarë, gjë që nuk do të ishte problem duke pasur parasysh se UEFA do t’i paguajë më shumë se 28 milionë euro fituesit të Euros.

Meqë ra fjala, DFB pagoi premiot më të larta deri më tani kur Gjermania u bë kampione e botës në 2014, ku secili lojtarë mori nga 300 mijë euro për lojtar. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Përfaqësueset
Kalo në kategori