Xhiro e XIII sjell rezultate interesante dhe ndeshje derbi, ku nuk munguan golat dhe paraqitjet fantastike individuale të lojtarëve.

Feronikeli dhe Prishtina kanë marrë fitoret e radhës si vendas duke mposhtur Drenicën (2-1), përkatësisht Trepça ’89 (2-0).

Llapi është ndalur nga Ballkani në shtëpi me golin e vetëm të shënuar nga Durim Gashi.

Drita e ka mposhtur Flamurtarin në Prishtinë, ndërsa Gjilani ka fituar në shtëpi me KEK-un.

Baras është mbyllur ndeshja mes Lirisë dhe Ferizajt.

Redaksia e Telegrafit sikurse në çdo xhiro edhe kësaj radhe ka zgjedhur më të mirët.

Portier

Armend Ruxhi i Lirisë. Ai priti pothuajse çdo gjë në ndeshjen ndaj Llapit dhe ishte ndër më meritorët që Ballkani mori tri pikë.

Mbrojtja

Vjen e rreshtuar me katër. Në të djathtë Ardian Limani i Dritës, që e nisi aksionin e golit.

Në qendër Leotrim Bekteshi që është kthyer në shtyllë te Prishtina së bashku me Visar Berishën.

Në të majtë Liridon Leci i Dritës që e ka gjetur formën.

Mesfusha

Në qendër të mesfushës janë Endrit Krasniqi i Dritës që e shënoi golin e fitores dhe Lorik Boshnjaku i Prishtinës që në çdo javë po e rrit nivelin.

Të avancuar janë Da Silva i Feronikelit, Mario Morina i Prishtinës dhe Durim Gashi i Ballkanit.

Që të tre shënuan gola dhe ishin vendimtarë për skuadrat e tyre.

Sulmi

Sulmi i besohet kësaj radhe Kastriot Rexhës që shënoi golin e fitores në derbin e Drenicës.

Ai kthehet te goli pas një kohe të gjatë, ndërsa kishte shumë raste në këtë përballje. /Telegrafi/