Java e VII-të ka sjell dy derbi lokal që i dhanë edhe hijeshi kësaj xhiroje, duke sjell atmosferë në shkallët e stadiumeve.

Gjilani ka arritur ta mposht Dritën me rezultat 1-0 me golin e vetëm të shënuar tashmë të zakonshmit Wilber Perez.

Prishtina nuk ka fituar përsëri duke barazuar 1-1 me Flamurtarin.

Feronikeli dhe Llapi kanë vazhduar me fitore, duke mposhtur Lirinë, respektivisht KEK-un.

Drenica e ka mposhtur Ballkanin, ndërsa Trepça ’89 ka shënuar fitore ndaj Ferizajt.

Telegrafi ka zgjedhur më të dalluarit e javës së VII-të të IPKO Superligës, ku prezent janë atë që spikat këtë xhiro.

Portier

Edhe pse nuk kishte shumë goditje në portë, Donat Kaçiu, nuk lejoi që asnjëra të prek rrjetën.

Ai si zakonisht bëri detyrën e tij, ndërsa veçohet pritja ndaj Bujar Shabanit.

Vendin në formacion Kaçiut ia mundësojë edhe paraqitje shumë e dobët e pothuajse të gjithë portierëve në Superligë.

Mbrojtës

Në të djathtë Armend Thaqi (Prishtina) që shënoi një gol të bukur ndaj Flamurtarit, por ndan fajin me Visar Bekajn për golin e pranuan në fund.

Në qendër Lapidar Lladrovci (Feronikeli) dhe Ylber Kastrati (Gjilani).

Në të majtë Yll Hoxha, që po vazhdon me paraqitje shumë të mira te Feronikeli.

Mesfusha

Nëse mesfusha e Gjilanit luajti mirë, atëherë më meritori ishte Jefferson Lopes. Më të së bashku është edhe shënuesi i vetëm i Trepcës ’89, Renato Hyshmeri.

Getoar Dragusha i dha një pikë Flamurtarit është në të majtë, në mes Mendurim Hoti (Feronikeli) dhe në të djathtë Kreshnik Uka.

Që të gjithë shënuan gola dhe i dhanë pikë skuadrave të tyre me paraqitje.

Sulmi

Reprezentuesi i Guatemalës, Wilber Perez, po del të jetë një transferimi mjaftë i qëlluar i Gjilanit.

Ai shënoi golin e vetëm në derbi kundër Dritës në fund të pjesës së parë.

Me tri gola i ka sjell pikë Gjilanit që tani është në vendin e katërt. /Telegrafi/