LAJMI I FUNDIT:

Forcat ruse dështojnë ta pushtojnë qytetin e Donetskut

Forcat ruse dështojnë ta pushtojnë qytetin e Donetskut

Forcat çeçene udhëhoqën një përpjekje të pasuksesshme për të pushtuar qytetin e vogël të Marivka pranë qytetit Donetsk në Ukrainën lindore.

Reklama

Kështu ka njoftuar autoritetet e inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë
Lexo po ashtu Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Ofensiva ruse ndodhi në një zonë ku vija e frontit nuk ka ndryshuar shumë që nga viti 2015.

Luftimet e ashpra vazhdojnë në disa zona përgjatë frontit, me Ministrinë e Mbrojtjes duke thënë se Ukraina “mban iniciativën” në shumicën e zonave.

Përditësimi konfirmoi gjithashtu se përmbytjet nga shembja e digës Kakhovka vazhduan të rriteshin gjatë ditës sëd jeshme, por sot pritet të fillojnë të zvogëlohen.

Ndryshe, forcat ruse kanë bombarduar një digë ukrainase duke rrezikuar jetën e mbi 20 mijë personave që jetojnë në atë zonë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori