LAJMI I FUNDIT:

Florenzi: Sfida ndaj Newcastle gjithçka ose asgjë për Milanin

Florenzi: Sfida ndaj Newcastle gjithçka ose asgjë për Milanin

Alessandro Florenzi e di se sfida ndaj Newcastle United në udhëtim në Ligën e Kampionëve është “gjithçka ose asgjë” për Milanin.

“Rossonerët” gjenden në pozitën e tretë në Serie A përkundër humbjes me rezultat 3-2 ndaj Atalantas në Bergamo.

Sidoqoftë, ata kanë bërë një hap prapa në garën për titull duke u larguar nga Inter dhe Juventus që tashmë duken si dy ekipet më serioze për titullin e kampionit.

Tani, ata e kanë përqëndruar vëmendjen e tyre në sfidën ndaj Newcastle që do të luhet të mëkurën, teksa vetëm një fitore dhe në të njëjtën kohë një humbje e PSG-së ndaj Borussia Dortmundit, do t’i siguronte atyre kalimin në fazën me eliminim direkt.

Ibrahimovic flet për një rikthim të mundshëm tek Milan
Lexo po ashtu Ibrahimovic flet për një rikthim të mundshëm tek Milan

“Shpresa është e përjetshme. Është një ndeshje ‘gjithçka ose asgjë’. Nëse fitojmë, të paktën do të sigurojmë një pozitë në Ligën e Evropës, që është një kompeticion i rëndësishëm dhe Milani mund ta fitojë atë”, ka thënë Florenzi për DAZN.

Skuadrat që përfundojnë në pozitën e tretë në grupet e Ligës së Kampionëve do të luajnë në play-off në muajin shkurt me njërën nga skuadrat që është në vendin e dytë në grupin e tyre në Ligën e Evropës.

Kur u pyet nëse Milani mund t’i thotë tani lamtumirë Scudettos, Florenzi insistoi se është ende herët për të ardhur në një përfundim të tillë.

Pesë gola dhe dramë në minutat e fundit, Atalanta mposht Milanin dhe e lë pas në luftën për titull
Lexo po ashtu Pesë gola dhe dramë në minutat e fundit, Atalanta mposht Milanin dhe e lë pas në luftën për titull

“Ne kishim një objektiv të qartë kur u bashkuam gjatë verës dhe kjo ishte që të ishim konkurrues në të gjitha garat. Ne e dimë rëndësinë që ka ndeshja e së mërkurës, ose Evropa ose vetëm të fokusohemi në Serie A”.

“Unë nuk e shikoj tabelën e renditjes deri në mars. Mendoj se gjatë marsit ose prillit është koha kur e kuptoj se cilat janë ambiciet e skuadrës. Natyrisht, ne e nisim sezonin me ambicie të larta”, përfundoi Florenzi./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Zidane e ka refuzuar Man Unitedin për dy arsye qesharake

Zidane e ka refuzuar Man Unitedin për dy arsye qesharake

Premier League
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Athletic Bilbao shkatërron Atletico Madridin, i bashkohet Mallorcas në finale

Athletic Bilbao shkatërron Atletico Madridin, i bashkohet Mallorcas në finale

La Liga
Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Premier League
Kalo në kategori