Bora e parë e vitit tashmë ka ardhur në disa pjesë të Ukrainës dhe ajo sigurisht që paraqet vështirësi, sidomos për ushtarët.

Reklama

Dhe në Finlandë dhe Suedi, ushtarakët dinë shumë gjëra për luftimin e motit ekstrem të ftohtë dhe si të luftojnë një gjë të tillë.

Andaj, dy vendet nordike kanë njoftuar paketat e tyre më të mëdha të ndihmës ushtarake për Ukrainën deri më tani.

“Është e rëndësishme që ne të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën dhe t’i ofrojmë asaj mjetet për t’i dhënë fund luftës”, ka thënë Antti Kaikkonen, ministri i Mbrojtjes i Finlandës, përcjell Telegrafi.

“Ukraina po lufton dhe mbron pavarësinë dhe lirinë e saj, është e drejtë të ndihmojmë Ukrainën në këtë situatë. Kjo është arsyeja pse Finlanda dhe shumica e vendeve evropiane po ndihmojnë”, ka theksuar ai në një intervistë për Euronews.

Reklama
Reklama

Kështu, paketa e dhjetë dhe e fundit finlandeze e mbrojtjes vlerësohet në 55.6 milionë euro, duke e çuar vlerën e kombinuar të të gjithë materialit mbrojtës të caktuar për Ukrainën në 160.4 milionë euro që nga fillimi i luftës.

Ndërsa disa vende kanë qenë më të hapura në lidhje me sistemet e armëve që i kanë dhënë Ukrainës, finlandezët nuk shohin nevojën për t’u treguar rusëve për këtë.

“Është mënyra finlandeze për të heshtur”, thotë Kaikkonen.

“Ne kemi dy parime në ndihmë: ne japim gjëra që i duhen Ukrainës dhe ne japim gjëra që është e mundur të japim pa dobësuar mbrojtjen tonë”.

Reklama

Ai jep vetëm një të dhënë të vogël, por të rëndësishme: “Kemi marrë parasysh që dimri po vjen”.

Reklama

Pra, çfarë pajisje dimërore mund t’i sigurojë Finlanda, Ukrainës?

Analisti i inteligjencës me burim të hapur dhe historiani ushtarak Emil Kastehelmi thotë se Finlanda ndoshta po dërgon pajisje bazë dimërore, por asgjë shumë të shtrenjtë “sepse sigurisht Finlanda ka ende kërcënimet e veta gjeopolitike që ndodhin, të njëjtat që ka Ukraina”.

“Ajo që kam kuptuar nga burime të ndryshme është se si Ukraina ashtu edhe Rusia kanë mungesë të pajisjeve të duhura dimërore, si rrobat e ngrohta dhe kostume kamuflazhi dimëror, dhe kostumet finlandeze janë vërtet të mira. Ne mund t’i dërgojmë ato dhe ‘qese gjumi’ gjithashtu”.

Reklama

Një pajisje tjetër e rëndësishme janë tendat me soba që mund të ngrohen në dimër: ushtarët mund të ngrohen dhe gjithashtu të varin rrobat e lagura për t’u tharë ndërsa flenë.

Reklama

Kastehelmi thotë se një tendë me sobë ose çorape të ngrohta, të brendshme termale dhe uniforma kamuflazhi mund të duken si pjesë të thjeshta pajisjesh, por është “shumë e mundur” që as Ukraina dhe as Rusia nuk kanë mjetet për të furnizuar të gjitha trupat e tyre me pajisje bazë si kjo.

Paketa më e fundit e ndihmës e Suedisë për Ukrainën

Suedia ka njoftuar gjithashtu së fundmi paketën e saj më të madhe të ndihmës ushtarake për Ukrainën, një shenjë nga qeveria e re se ata duan të rrisin mbështetjen.

Reklama

“Tani po dërgojmë një paketë rekord mbështetjeje në Ukrainë, me mbështetje humanitare dhe ushtarake. Mbrojtja e lirisë së Ukrainës është detyra më e rëndësishme e politikës së jashtme të kohës sonë”, tha kryeministri Ulf Kristersson.

Reklama

Suedezët janë pak më të hapur se finlandezët për atë që po furnizojnë, dhe paketa e re përfshin një sistem të avancuar të armëve dhe municioneve për mbrojtjen ajrore, automjete të lehta për të gjithë terrenin, pajisje personale duke përfshirë pajisje dimërore dhe parzmore, tenda dhe rrjetë kamuflazhi.

Paketa e re e ndihmës kap vlerën e 3 miliardë SEK – afërsisht 273.4 milionë euro – që është një miliard krona më shumë se të gjitha paketat e mëparshme të ndihmës ushtarake së bashku.

Reklama

“Paketa suedeze është interesante në nivelin politik evropian, sepse është një sinjal se ne nuk po harrojmë Ukrainën, mbështetja jonë po bëhet gjithnjë e më e madhe dhe kjo është presion mbi vendet që mund të tundohen të bëjnë një gjë të tillë”, shpjegoi Oscar Jonsson, një ekspert ndërkombëtar i sigurisë në Stokholm.

Reklama

“Unë mendoj se kjo është Suedia që thotë: hajde djema mos hiqni dorë nga Ukraina”, ka thënë ai. /Telegrafi/