LAJMI I FUNDIT:

Finalja e Ligës së Kampionëve, UEFA po e monitoron situatën dhe vendimi do të merret në kohën e duhur

Finalja e Ligës së Kampionëve, UEFA po e monitoron situatën dhe vendimi do të merret në kohën e duhur
(Fotomontazh: The Guardian)

UEFA është pothuajse e sigurt që do të largojë finalen e Ligës së Kampionëve të këtij sezoni nga Shën Petersburg në mes të krizës Ukrainë-Rusi.

Reklama

Finalja e Ligës së Kampionëve për sezonin 2021/2022 është caktuar të mbahet në Saint Petersburg, mirëpo kriza Rusi-Ukrainë mund të shkaktojë ndërrimin e lokacionit.

Rusia ka dërguar trupa në dy rajone të kontrolluara nga rebelët në Ukrainën lindore dhe ekziston frika se është planifikuar një pushtim.

Parlamenti rus miraton përdorimin e forcës ushtarake jashtë shtetit
Lexo po ashtu Parlamenti rus miraton përdorimin e forcës ushtarake jashtë shtetit

Disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe, Gjermania e Franca, kanë vendosur sanksione kundër Rusisë në përgjigje të këtij veprimi.

UEFA është “duke monitoruar nga afër situatën” dhe “çdo vendim do të merret në kohën e duhur nëse është e nevojshme”. Në sfondin e tensioneve, ka shumë pak gjasa që finalja të zhvillohet në Rusi.

Tensionet Rusi-Ukrainë, finalja e Ligës së Kampionëve mund të ketë lokacion të ri
Lexo po ashtu Tensionet Rusi-Ukrainë, finalja e Ligës së Kampionëve mund të ketë lokacion të ri

Organi qeverisës i futbollit evropian po e vlerëson situatën para se të marrë një vendim, por pritet të kërkojë një lokacion të ri për të tretin vit radhazi. Dy finalet e fundit të Ligës së Kampionëve u luajtën në Portugali për shkak të çështjeve të lidhura me COVID-19.

BBC Sport ka mësuar se ndeshja do të luhet në të njëjtën datë – 28 maj, e shtunë të shtunën – gjë që përjashton Wembleyn si opsion, pasi janë të caktuar ndeshje të tjera në atë fundjavë.

UEFA ka shtyrë tashmë ndeshjen e 1/8 së Ligës së të Rinjve ndërmjet Dynamo Kyiv dhe Sporting Lisbon, e cila ishte planifikuar të luhej në kryeqytetin e Ukrainës më 2 mars.

Gazprom Arena, St Petersburg

Edhe disa ndeshje tjera të garave të UEFA-s mund të kenë nevojë të zhvendosen. Nuk ka mbetur asnjë ekip nga Ukraina në asnjë kompeticion evropian këtë sezon, por klubi rus Zenit St Petersburg është ende në Ligën e Evropës dhe do ta luajë ndeshjen kthyese ndaj Real Betis në Spanjë të enjten.

Në nivel të përfaqësueseve, Rusia është planifikuar të presë Poloninë në barazh për Kampionatin Botëror më 24 mars dhe nëse fiton, do të përballet me Suedinë ose Republikën Çeke më 29 mars.

Ukraina është gjithashtu në barazh për Kampionatin Botëror dhe e viziton Skocinë e më pas (në rast triumfi) Uellsin ose Austrinë në përpjekjen e tyre për t’u kualifikuar për në turneun e Katarit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Trajneri i Çekisë thotë se në Air Albania do ta kenë ndeshjen më të vështirë deri më tani

Trajneri i Çekisë thotë se në Air Albania do ta kenë ndeshjen më të vështirë deri më tani

Ndërkombëtare

"Sulmuesi që i ka munguar Chelseat, nuk duket si një lojtar që ka munguar për 11 muaj" - gazeta britanike me fjalë të mëdha për Armando Brojën

Premier League
“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

Përfaqësuesja e Kosovës
Nga buja mediatike, mënyra si ndodhi dhe mesazhet e shqiptarëve: Armand Duka rrëfehet si zv.president i UEFA-s

Nga buja mediatike, mënyra si ndodhi dhe mesazhet e shqiptarëve: Armand Duka rrëfehet si zv.president i UEFA-s

Kombëtarja e Shqipërisë
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Kalo në kategori