Finalja e Kupës së Mbretit 2019/20, do të zhvillohet mes dy klubeve baske Athletic Bilbao dhe Real Sociedadit.

Sidoqoftë, coronavirusi ka shtyrë datë origjinale të finales, ku pritej të zhvillohej me 18 prillit.

Tani ka presion që finalja të luhet pa tifozët më vonë gjatë vitit, ndërsa kjo ndeshje siguron një vend në Evropë.

Klubet së bashku kanë nënshkruar një deklaratë duke insistuar se ata janë të gatshëm të presin, në mënyrë që kjo finale të luhet para shikuesve.

“Presidentët e Athletic Club dhe Real Sociedad kanë rënë dakord të kërkojnë nga Federata Spanjolle e Futbollit që finalja të luhet me tifozët”.

“Dëshira e të dy klubeve ka qenë gjithmonë që të luajmë finalen me tifozët tanë”, thuhet në deklaratë të përbashkët.

Të klubet gjithashtu kërkuan garanci se gara  do të konsiderohet zyrtare për titull, edhe nëse luhej në një datë tjetër në kalendar nga normalja. /Telegrafi/