Atalanta pritet të llogarisë në Ruslan Malinovskyi, Duvan Zapata dhe Matteo Pessina, ndërsa Juventusi ka Cristiano Ronaldon, Federico Chiesa dhe Paulo Dybala në finalen e Kupës së Italisë.

Ndeshja zhvillohet sot (e merkure) nga ora 21:00 në stadiumin Mapei në Reggio Emilia.

La Dea nuk e ka fituar Kupën e Italisë që nga viti 1963, por humbi finalen ndaj Lazios dy vjet më parë.

Praktikisht ka një skuadër të plotë që Gian Piero Gasperini të besojë dhe ai duket se do të zgjedhë Pessina me Duvan Zapatan dhe Malinovskyin në formë.

Kjo do të lejojë që Luis Muriel dhe Josip Ilicic të vijnë nga bankina dhe të përdorin ritmin e tyre kundër këmbëve të lodhura.

Te Juve mungojnë Leonardo Bonucci dhe Alex Sandro, kështu që Juan Cuadrado dhe Giorgio Chiellini do të fillojnë, me Danilo si mbrojtës i majtë.

Dybala merr sulmin me Ronaldon në vend të Alvaro Moratas, me Chiesan dhe Ëeston McKennie që ka më shumë gjasa të marrin më shumë liri në fushë.

Rodrigo Bentancur pritet të fillojë në mesfushë, pasi ai është pezulluar për ndeshjen e së dielës në Serie A me Bolonjën.

Formacionet e mundshme:

Atalanta: Gollini; Toloi, Romero, Gjimshiti; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Pessina; Malinovskyi, Duvan Zapata

Juventus: Buffon; Cuadrado, De Ligt, Chiellini, Danilo; McKennie, Bentancur, Rabiot, Church; Dybala, Cristiano Ronaldo. /Telegrafi/