LAJMI I FUNDIT:

Filmi “Adnan Kafazi” jep premierën në ‘Cineplexx’, aktorët flasin për të qeshurat dhe prapaskenat e filmit aksion/komedi

Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi. Foto-kolazh: Endrit Dallaveraj/Telegrafi

Të enjten u dha premierë në kinemanë ‘Cineplexx’ premiera e filmit “Adnan Kafazi”.

Filmi i cili vjen si triologji e dy filmave të mëparshëm: “Zonjusha” dhe “Diamanati”, mblodhi në premierën e tij një numër të madh yjesh të filmit dhe teatrit.


Para kamerës së Telegrafit, shumë prej tyre ndanë emocionet e kësaj mbrëmje si dhe të pathënat nga prapaskenat e filmit “Adnan Kafazi”.

Kasti i filmit “Adnan Kafazi” (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Regjisori i filmit tha se kjo ka qenë një prej eksperiencave më të mira dhe se për realizimin e këtij projekti është derdhur shumë mund, me çka ia vlen që qytetarët të nisen drejt kinemasë për ta parë dhe për t’u argëtuar me të.

“Eksperienca ka qenë shumë e mirë sepse ekipin e kam pasur shumë të mirë, si ekipin artistik ashtu edhe ekipin teknik, edhe njëmend kam kaluar shumë mirë me ta .Prodhimet në gjuhën shqipe po janë shumë të rralla dhe njëmend po shkrijmë shumë mund për ta sjellë deri në kinema, e kështu që mendoj se ia vlen të vijnë për ta parë”, ka thënë për Telegrafin, regjisori i filmit, Genc Berisha.

Genc Berisha (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Edhe aktori dhe bashkë-producenti i filmit Besart Sllamniku i shpreh i ngazëllyer në premierën e “Adnan Kafazi”.

Ai tha për Telegrafin se besimi që i dha publiku me suksesin e dy prodhimeve të para, i shtyu në plotësimin e kësaj triologjie me filmin e tretë.

“Ka qenë si në filmat ‘Zonja’ dhe ‘Diamanti’ por në një nivel më të lartë, domethënë eksperienca ka qenë shumë e mirë. ‘Adnan Kafazi’ ka ardhur si sukses i ‘Zonjushës’ dhe ‘Diamantit’ edhe po besoj që ata që i kanë pëlqyer këto dy filma na kanë motivuar dhe e kemi bërë edhe ‘Adnan Kafazin’, domethënë po të mos kish qenë ai sukses, ne nuk do e kishim bërë”, tha Sllamniku.

Besart Sllamniku (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Ndërsa aktorja e të qeshurave, Xhejlane Tërbunja, e cilësoi eksperiencën në këtë film si një prej “më të bukurave në botë”, shkaku i të atmosferës së mirë që ka mbizotëruar në prapaskenë gjatë xhirimeve.

“Shumë ka qenë eksperiencë e mirë, duke marrë parasysh që kemi punuar me një ekip ku krejt aktorët kanë pasur një energji shumë të mirë, një humor shumë të mirë, edhe prapa kamerës edhe para kamerës atmosfera ka qenë shumë e mirë”, tha Xhejlanja për Telegrafin.

Xhejlane Tërbunja (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Aktori nga Gjakova, Ylber Bardhi, ishte gjithashtu mes emocionesh në mbrëmjen e premierës.

Ai theksoi se është ndjerë tejet mirë gjatë realizimit të këtij filmi, krahas bashkëpunëtorëve të tij të kahershëm tashmë.

“Ky është filmi i tretë në të cilin punojmë bashkë me Besartin dhe Gencin. Duke e ditur që edhe në ‘Zonjushë’ edhe në ‘Diamant’ ka qenë një proces fantastik, padyshim që edhe në ‘Adnan Kafaz’ jemi ndjerë shumë mirë dhe puna ka qenë fantastike”, tha Bardhi për Telegrafin.

Ylber Bardhi (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Aktori Armond Morina i cili gjithashtu njihet për rolet e tij komike, u rikthye prapë në një film të zhanrit komedi, aksion dhe dramë, por tashmë jo me një rol komedi.

Për Telegrafin ai tha se i vjen mirë që zhanre të reja filmike po lëvrohen në Kosovë, siç është rasti te “Adnan Kafazi”.

“Një zhanër shumë interesant që ne s’kemi pasur më herët kohë që ta eksplorojmë, dramën/aksionin. Jam kënaqur në xhirime me një ekip fantastik, plus energjia pas pandemisë pas mbylljes besoj që do të dalë në ekran, ka rrezatuar”, tha Armond Morina.

Armond Morina (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

E rikthyer pas shumë vitesh në një premierë filmi në vendin e saj, aktorja Arta Muçaj pati gjithashtu shumë emocione në ambientet e kinemasë ‘Cineplexx’.

“Për mua ka qenë një eksperiencë tepër e mirë sepse të them të drejtën unë në këtë zhanër të filmit dramë/krim nuk kam luajtur përpara. Dometënë kanë qenë pak a shumë disa role të errëta. Por e mira është që unë në premiera e të filmave s’para kam qenë sepse kam qenë në Australi larg, kështu që po pres që publiku do ta pëlqejë”, tha Muçaj.

Arta Muçaj (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Ndërsa aktori Muhamed Arifi e cilësoi si një eksperiencë të suksesshme atë të tijën në filmin “Adnan Kafazi”, duke thënë se ka pasur nderin të luajë mes emrave të njohur të artit – mes tyre edhe me profesorin e tij.

“Eksperienca ka qenë fantastike, domethënë kjo është pjesa e tretë – triologjia ‘Zonjusha, ‘Diamanti’ dhe ‘Adnan Kafazi’. Kam pasur privilegj që kam luajtur me profesorin tim, Armondin, me Arta Muçajn me krejt aktorët e tjerë. Ka qenë një eksperiencë e jashtëzakonshme, një 30 ditësh i paharrueshëm”, tha Muhamet Arifi për Telegrafin.

Muhamed Arifi (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Filmi “Adnan Kafazi” është i disponueshëm në kinemanë Cineplexx Kosova që nga data 2 shkurt. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Magazina
Butrint Imeri i paguan gjobën fansit që u dënua nga policia duke dëgjuar një nga këngët e tij

Butrint Imeri i paguan gjobën fansit që u dënua nga policia duke dëgjuar një nga këngët e tij

Magazina
U filmua rrugëve të Tiranës, Egla zbulon se çfarë ndodhi para se të futej në Dhomën e Bardhë

U filmua rrugëve të Tiranës, Egla zbulon se çfarë ndodhi para se të futej në Dhomën e Bardhë

Magazina
Rrëmbeu fitoren e BBVA, i kthehet Meritoni: Pse nuk e pranon që ta dhamë fitoren unë dhe Ilnisa

Rrëmbeu fitoren e BBVA, i kthehet Meritoni: Pse nuk e pranon që ta dhamë fitoren unë dhe Ilnisa

Magazina
Të pastrehët dërgohen jashtë qytetit të Edinburgut, për t’u lëshuar hapësirë fansave të Taylor Swiftit

Të pastrehët dërgohen jashtë qytetit të Edinburgut, për t’u lëshuar hapësirë fansave të Taylor Swiftit

Magazina
Dafina Zeqiri dhe Yll Limani bashkojnë forcat sërish për një super-bashkëpunim

Dafina Zeqiri dhe Yll Limani bashkojnë forcat sërish për një super-bashkëpunim

Magazina
Kalo në kategori