LAJMI I FUNDIT:

FIFA publikon renditjen e re për Përfaqësuese: Brazili e para, Kosova dhe Shqipëria nuk ndryshojnë vend

FIFA publikon renditjen e re për Përfaqësuese: Brazili e para, Kosova dhe Shqipëria nuk ndryshojnë vend

Shtëpia më e madhe e futbollit botëror FIFA ka përditësuar renditjen e re për Përfaqësuese pas përfundimit të Kampionatit Botëror ‘Katar 2022’.

Ndryshimet më të mëdha zakonisht kanë ndodhur tek Përfaqësueset që kanë marrë pjesë në Kampionatin Botëror, me Brazilin që tani e sheh vetën në krye.


Pas brazilianëve në vendin e dytë është Kombëtarjae Argjentinës që është ngritur në pozitë, derisa e treta është Franca duke lënë mbrapa Belgjikën në vendin e katërt dhe Anglinë në vendin e pestë.

Në top 10-she ndodhen edhe Holanda, Kroacia, Italia, Portugalia dhe Spanja.

Vlen të përmendet fakti se ngritje kanë pësuar edhe Maroku në vendin e 11-të, Zvicra në të 12-tin, SHBA në vendin e 13, derisa Gjermania pas një kohe të gjatë e sheh vetën në pozitën e 14.

Përfaqësuesja e Shqipërisë nuk ka ndryshuar fare pozitë dhe mbetet në vendin e 66-të.

Pozicion nuk ka ndryshuar fare as Përfaqësuesja e Kosovës dhe e mbyll në pozitën e 107 vitin 2022.

Kujtojmë që futbolli i përfaqësueseve rikthehet në aksion në mars të vitit të ardhshëm me ndeshjet kualifikuese për Kampionatin Evropian ‘Euro 2024’. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Ndërkombëtare
Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Liga e Kampionëve
Kyle Walker shpjegon pse futbollistët mbulojnë gojën ndërsa flasin mes vete

Kyle Walker shpjegon pse futbollistët mbulojnë gojën ndërsa flasin mes vete

Premier League
Girona kërkon të përforcohet për Ligën e Kampionëve, kërkon lojtarin e larguar nga Liverpool

Girona kërkon të përforcohet për Ligën e Kampionëve, kërkon lojtarin e larguar nga Liverpool

La Liga
Hansi Flick 'i beson' yllit 21-vjeçar të Barcelonës më shumë se Gavit

Hansi Flick 'i beson' yllit 21-vjeçar të Barcelonës më shumë se Gavit

La Liga
Flick e ndalon Barcelonën të shesë një lojtar pavarësisht ofertës 50 milionëshe

Flick e ndalon Barcelonën të shesë një lojtar pavarësisht ofertës 50 milionëshe

La Liga
Kalo në kategori