LAJMI I FUNDIT:

FIFA dhe UEFA të pafuqishme, Superliga Evropiane fiton rastin në gjykatë

FIFA dhe UEFA të pafuqishme, Superliga Evropiane fiton rastin në gjykatë

Promovuesit e Superligës Evropiane, A22 kanë fituar apelin e tyre në një gjykatë spanjolle që mbron klubet që janë të përfshira në të nga ndëshkimi prej UEFA-s ose FIFA-s. Klubet marrin mbrojtje pasi autoritetet e futbollit u vendosën të qortoheshin për veprimet e tyre pasi ESL u formua në prill 2021.

Tani pas një tjetër apelimi në Gjykatën Spanjolle, vendimi ka shkuar në favor të A22. Ky zhvillim i ri u raportua nga Ben Jacobs i CBS Sports, i cili ndau detaje në lidhje me disa nga dokumentet gjyqësore nga kjo çështje. Këto dokumente flasin për mënyrën se si FIFA dhe UEFA kanë përdorur fuqitë e tyre disiplinore për të krijuar një monopol në çdo garë të pavarur të futbollit profesionist.

Reklama
Reklama

Dokumentet sqaruan: “Të pretendosh se, jashtë ekosistemit të UEFA-s dhe FIFA-s, mund të krijohej lirisht një garë e pavarur futbolli profesioniste që mund të konkurronte me të tyren, pa ndërhyrjet e tyre, tregon naivitetin më të madh, sepse të pandehurit kanë një pushtet kaq të fortë që nga pozicioni i tyre monopol janë të aftë të frikësojnë, siç kanë bërë përmes deklaratave publike si ato që kanë motivuar këtë proces gjyqësor”.

“Problemi qëndron në faktin se rreziku i përdorimit arbitrar nga FIFA dhe UEFA i fuqisë së tyre disiplinore nuk është i kufizuar në pasojat e efekteve të saj brenda garave që ata menaxhojnë, por mund të përdoret gjithashtu për të dekurajuar operatorët e tregut të tunduar për të hyrë në garë”.

Reklama
Reklama

“Iniciativa e sipërmarrësit që dëshiron të hyjë në garë sulmohet nga monopolisti që nuk e do dhe përdor pushtetin për të penguar. Arsyetimi i mundshëm i sjelljes së FIFA-s dhe UEFA-s si një përpjekje për të mbrojtur modelin sportiv evropian është një justifikim i dobët”, thuhet më tej.

Turneu u krijua për të ofruar një ligë të re futbolli, e cila do të ishte më e frytshme financiarisht për klubet. Anëtarët themelues të kompeticionit ishin Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Tottenham, Arsenal, Milani, Interi, Atletico Madrid, Real Madrid, Barcelona dhe Juventus.

Por, nga këto 12 klube, nëntë u larguan nga Superliga, me projektin që zgjati vetëm 48 orë pasi u lansua në vitin 2021. Por, Real Madridi, Barcelona dhe Juventusi mbetën ende të përkushtuar ndaj projektit. /Telegrafi/

Reklama
Reklama

Në trend Sport

Më shumë
Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Ndërkombëtare
Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Ligue 1
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Nagelsmann nuk u përshëndet nga plotë 14 futbollistë të Bayernit, ndër ta edhe shumë senator të ekipit

Nagelsmann nuk u përshëndet nga plotë 14 futbollistë të Bayernit, ndër ta edhe shumë senator të ekipit

Bundesliga
Kalo në kategori