LAJMI I FUNDIT:

Feston ditëlindjen e 113-të njeriu më i vjetër në botë, këto vite jetë i atribuon edhe pijes së tij të preferuar

Feston ditëlindjen e 113-të njeriu më i vjetër në botë, këto vite jetë i atribuon edhe pijes së tij të preferuar

Venezuelasi, Juan Vicente Perez Mora, javën e kaluar e mori titullin si njeriu më i vjetër në botë nga libri i rekordeve Guiness, dhe që sot festoi ditëlindjen e tij të 113-të.

Reklama

Perez Mora, i cili jeton në San Jose de Bolivar, qytet në shtetin perëndimor të Tachiras, sot e festoi 113 vjetorin e lindjes i rrethuar nga familjarët dhe shoqëria, transmeton Telegrafi.

Libri i rekordeve botërore Guiness konfirmoi se Mora u në njeriu më i vjetër në botë, pasi që personi i cili e mbante këtë rekord Saturnino de la Fuente Garcia, i cili kishte lindur me 11 shkurt të vitit 1909 në Spanjë, vdiq më 18 janar.

Mora lindi me 27 maj të vitit 1909 dhe për 60 vite ishte i martuar me Ediofina del Rosario Garcia, para se ajo të ndërronte jetë në vitin 1997.

Çifti kishte 11 fëmijë, 41 nipër e mbesa, 18 stërnipër e stërmbesa dhe 12 stër-stërnipër dhe stër-stërmbesa, bën të ditur nga libri i rekordeve botërore Guiness.

Perez Mora vlerëson se sekreti qëndron tek dashuria që ka ai për Zotin dhe lutjet dy herë në ditë. Përveç tjerash, arsyet e tjera për të jetuar gjatë sipas tij janë të punuarit shumë, shkuarja në shtrat herët dhe pirja çdo ditë e një pije spanjolle ‘aguardiente’ me aromë anise, që është një lloj pije alkoolike. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Virale
Nëse e dalloni gruan e marinarit në këtë iluzion – jeni në mesin e vetëm 1 për qind të njerëzve të cilët mund ta bëjnë këtë

Nëse e dalloni gruan e marinarit në këtë iluzion – jeni në mesin e vetëm 1 për qind të njerëzve të cilët mund ta bëjnë këtë

Interesante
Filmohen duke bërë seks në parlamentin rus (Video +18)

Filmohen duke bërë seks në parlamentin rus (Video +18)

Fun
Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Interesante
A jeni në mesin e 5 përqindëshit të njerëzve që mund të dallojnë lulediellin e fshehur mes bletëve në pak sekonda?

A jeni në mesin e 5 përqindëshit të njerëzve që mund të dallojnë lulediellin e fshehur mes bletëve në pak sekonda?

Interesante
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Kalo në kategori