Nuk dukej si një natë e qetë për Villarrealin. Ata shkuan në pushimin mes pjesëve me eprësi prej dy golash kundër Getafes, por në vetëm pak minuta situata u përmbys.

Pas rifillimit, dhe sa hap e mbyll sytë, Getafe zvogëloi deficitin dhe, më e keqja, Gerard Moreno kërkoi të zëvendësohej kur ndjeu një shqetësim muskulor. Kjo ndezi të gjitha alarmet në klub. Lajmi më i keq i mundshëm në një nga periudhat më emocionuese në historinë e Villarrealit.

Me pak më shumë se një javë deri në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit, prania e sulmuesit katalanas tashmë është në dyshim. Ai tashmë ka pësuar pesë lëndime këtë sezon.

Gerard Moreno mungon ndaj Kosovës, largohet nga grumbullimi me Spanjën për shkak të lëndimit Gerard Moreno mungon ndaj Kosovës, largohet nga grumbullimi me Spanjën për shkak të lëndimit
Reklama

Villarreal njoftoi se Gerard duhej të zëvendësohej për shkak të shqetësimit në muskuj dhe tani është në pritje të rezultateve të testeve. Fjalët e Unai Emery pas ndeshjes nuk sugjeruan as shumë optimizëm.

Reklama

“Është një dëmtim muskulor”, deklaroi ai. “Ne do të shohim se sa serioz është. Ne menduam se e kishim trajtuar mirë lëndimin e tij të fundit, por nuk ishte kështu dhe ai ka pasur një pengesë përsëri. Ne do të duhet të punojmë me durim”.

Problemet e Morenos nisën më 2 shtator me kombëtaren spanjolle, kur ai pësoi një lëndim kundër Suedisë. Lojtari u rishfaq 11 ditë më vonë dhe u lëndua sërish, këtë herë u la jashtë fushës për gati një muaj.

Reklama

Kënaqësia e tij për rikthimin në fushë ishte jetëshkurtër, pasi zgjati vetëm tre ndeshje. Më 23 tetor, kundër Athletic Bilbaos, Gerard u lëndua përsëri. Ishte një lëndim i madh që e mbajti jashtë për gati 40 ditë. Në dhjetor ai u rishfaq dhe më 16 janar u kthye në stërvitje, duke u përballur me një lëndim të katërt dhe 20 ditë të tjera jashtë.

Reklama

Në fillim të shkurtit, si mysafir i Real Betisit, ai u rikthye me atë që ishte lëndimi i tij i pestë i sezonit. Villarreal vendosi ta lërë jashtë për më shumë se një muaj në mënyrë që të plotësojë një plan specifik për të shmangur pengesat e mëtejshme. Tani vjen një çështje e re në pikën më të rëndësishme të sezonit.

Villarreali pa golashënuesin kryesor ndaj Juves, Morenos i është rikthyer lëndimi Villarreali pa golashënuesin kryesor ndaj Juves, Morenos i është rikthyer lëndimi
Reklama

Gerard, i cili që nga rikthimi i tij kishte qenë një lojtar kyç në Ligën e Kampionëve kundër Juventusit dhe Bayern Munichut, kishte gjetur sërish rrjetën në La Liga, ku nuk kishte shënuar që nga 3 janari, kur shënoi dy gola kundër Levantes. Që atëherë, lëndimet e kishin lejuar atë të bënte vetëm katër startime në ligë.

Ai shënoi golin e parë kundër Getafes para se të lëndohej gjithashtu. /Telegrafi/

Reklama