LAJMI I FUNDIT:

Fansa të shumtë bëjnë homazhe për Matthew Perryn pranë ndërtesës ikonike të “Friends”

Fansa të shumtë bëjnë homazhe për Matthew Perryn pranë ndërtesës ikonike të “Friends”

Fansat e Matthew Perry u mblodhën pranë në ndërtesë ikonike të “Friends” në West Village të New Yorkut të dielën për të nderuar aktorin e “Friends”, një ditë pasi ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Edhe pse shfaqja u filmua në Hollywood, ajo shfaqte pamje të rregullta të jashtme të ndërtesës gjashtëkatëshe, ku u ngrit një memorial i improvizuar, ndërsa disa dhjetëra fansa u përballën me shiun për të vendosur lule dhe homazhe të shkruara me dorë aty pranë.

Perry ishte më i njohur për luajtjen e “Chandler Bing” në serialin ikonë. Personazhi i tij ishte i preferuari për shumë fansa, i njohur për zgjuarsinë dhe sarkazmën e tij.


Një çift nga Staten Island vendosi dy buqeta me lule të verdha dhe ari për nder të Perryt, i cili kishte detajuar betejat e tij të gjera me varësinë nga droga dhe alkooli në librin e tij me kujtime “Friends, Lovers and the Big Terrible Thing”.

Një familje britanike në një pushim katër-ditor në New York tha se ishte “surreale” të ishe në qytet kur vdiq njujorkezi i tyre i preferuar imagjinar.

“Ai është një hero i imi i komedisë. Është vërtet surreale të jesh në gjendje të vish dhe të bëjmë nderimet tona”, tha Steve Rogers.

Rogers tha se ai dhe gruaja e tij shoqërohen me “Friends” çdo natë në shtëpinë e tyre në Angli.

Ai e përshkroi Perryn si një “shpirt të trazuar”, por tha se jeta e aktorit jashtë ekranit nuk i ndryshoi kurrë ndjenjat e tyre për të.

“Ai ishte gjithmonë Chandler”, tha fansi.

Matthew Perry kishte pranuar se hoqi dorë nga droga për shkak të frikës nga vdekja
Lexo po ashtu Matthew Perry kishte pranuar se hoqi dorë nga droga për shkak të frikës nga vdekja

Vajza e tij 17-vjeçare, Maiya, tha se i pëlqente të shikonte filmat e “Friends” dhe se ishte “vërtet e çuditshme” të ishe në SHBA në kohën e vdekjes së Perry.

Braziliania Jeniffer Alvez erdhi e veshur me të zeza dhe me një bluzë të “Friends”.

Ajo u zhvendos në qytet tre muaj para pandemisë COVID-19 dhe tha se e shikonte shfaqjen çdo ditë gjatë bllokimit.

“Të gjithë ata, veçanërisht Matthew, më ndihmojnë të kaloj kohën më të errët në jetën time”, tha Alvez mes lotësh.

“Ata ishin një pjesë e tillë e jetës sime. Nuk e dija se do të ndihesha kështu”, tha ajo duke fshirë sytë.

“Nuk jam i sigurt se si do të ndihem kur të shikoj sërish “Friends” pas kësaj. Shpresoj që ai të prehet në paqe”.

Alex Jimenez nga Dublini, i cili ka jetuar në New York për tetë vitet e fundit dhe ka qenë i përkushtuar ndaj “Friends” që nga debutimi i serialit në vitin 1994, erdhi për të bërë një foto dhe për të shprehur respektin e tij.

Ndërkohë, zyrtarët po kryejnë teste toksikologjike për të përcaktuar shkakun e vdekjes së Perry, një proces që mund të zgjas me muaj.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit i thanë TMZ se droga ilegale nuk u gjet në vendngjarje. /Telegrafi/