LAJMI I FUNDIT:

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë – dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë – dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Për më shumë se 80 vjet, banorët e njërës prej shtëpive jetuan mbi një bombë në Suchedniow.

Gjatë rinovimit të ndërtesës, nën dysheme u zbulua një bombë e pashpërthyer e Luftës së Dytë Botërore, e cila u largua në mënyrë të sigurt.


Zyrtarët e një stacioni të policisë Skarzysko mori një denoncim të pazakontë. Sipas një banori të Suchedniow, i cili po rinovonte shtëpinë, gjeti një bombë ajrore nën dyshemenë prej druri të shtëpisë, shkruajnë mediat polake.

“Oficerët e policisë të Suchedniow shkuan në vendngjarje. Ata konfirmuan informacionin për mjetin e pashpërthyer. Një bombë ajrore rreth pesëdhjetë kilogramë ishte në fakt e shtrirë nën dyshemenë e shtëpisë ku njerëzit kishin jetuar që nga Lufta e Dytë Botërore”, tha Jarosław Gwozdz nga Shtabi i Policisë së Qarkut në Skarzysko-Kamienna.

“Sipas historisë së treguar nga gjyshja e pronarit të shtëpisë, në vitin 1945, gjatë ofensivës sovjetike dhe tërheqjes së trupave gjermane, një bombë ra në shtëpi, por nuk shpërtheu. Sipas legjendës familjare, bomba e pashpërthyer u ekzaminua nga ushtarët sovjetikë, por ata vendosën që çështja nuk ia vlente të ndiqej sepse bomba nuk përbënte kërcënim. Pritësit më pas riparuan dyshemenë dhe ndërsa jetonin në shtëpi, harruan incidentin. Për shumë dekada, gjatë takimeve familjare, historia e bombës përmendej, por nuk besohej. Deri të premten e kaluar”, shtoi Gwozdz.

Policia më pas ka thirrur deminuesit, të cilët kanë larguar bombën e pashpërthyer të mbushur me tritol.

Pavarësisht kalimit të kohës, gjetje të ngjashme kanë ndodhur edhe në shtete të tjera. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
‘Hakmarrja’ e Izraelit ndaj Iranit - gjithçka që ndodhi në ditën kritike

‘Hakmarrja’ e Izraelit ndaj Iranit - gjithçka që ndodhi në ditën kritike

Botë
Ky është heroi më i ri i Dubait - ai shpëton një familje që kishte ngecur në veturë shkaku i përmbytjeve

Ky është heroi më i ri i Dubait - ai shpëton një familje që kishte ngecur në veturë shkaku i përmbytjeve

Azia
Pas ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit, reagon shefi i NATO-s

Pas ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit, reagon shefi i NATO-s

Azia
Zoran Milanoviq nuk mund të jetë mandatar për krijimin e qeverisë së re kroate

Zoran Milanoviq nuk mund të jetë mandatar për krijimin e qeverisë së re kroate

Kroacia
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia
Kalo në kategori