LAJMI I FUNDIT:

Familja e Jackson ka paralajmëruar padi ndaj HBO, kërkon 100 milionë dollarë dëmshpërblim për filmin dokumentar

Familja e Jackson ka paralajmëruar padi ndaj HBO, kërkon 100 milionë dollarë dëmshpërblim për filmin dokumentar
Michael Jackson (Foto: Carlo Allegri/Getty Images/Guliver)

Trashëgimtarët e Michael Jacksonit do ta padisin HBO-në për shkak të filmit dokumentar “Leaving Neverland”, me ç’rast do të kërkojnë 100 milionë euro dëmshpërblim.

Dokumentari që u dha premierë në Festivalin Sundance flet për keqtrajtimet e aluduara të Mbretit të muzikës pop ndaj fëmijëve në rançin e tij.

Edhe sa ishte gjallë, Jackson është përballur me akuza për keqtrajtim të fëmijëve (Foto: Tony O”Brien /Allsport/Getty Images/Guliver)

Avokati i familjes Jackson ka thënë se këngëtari i ndjerë ka qenë i pafajshëm në raport me këto akuza dhe se punonjësit e HBO nuk e kanë trajtuar si duhet çështjen në bazë të të cilës e kanë xhiruar dokumentarin dhe se nuk i kanë konfirmuar faktet, porse thjeshte kanë financuar dhe prodhuar një film ku flasim dy viktima, të cilët në këtë kaluarën, nën betim, kanë thënë se nuk ka ndodhur asgjë mes tyre dhe muzikantit.

Michael Jackson (Foto: MJ Kim/Getty Images/Guliver)

Në filmin që zgjat katër orë, fokusi është tek akuzuar për keqtrajtim seksual të Wade Robson dhe Jimmy Safechuck, që datojnë nga vitet e tetëdhjeta, kur ata ishin shtatë dhe dhjetë vjeç, respektivisht. Ata kanë thënë se këngëtari u kishte dhënë ëmbëlsira për të bërë seks me ta dhe madje, kanë pohuar se Jackson e kishte organizuar edhe martesën me njërin prej tyre.

Të gjitha lajmet nga Michael Jackson
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Michael Jackson

Përkundër kërcënimit me padi, nga HBO kanë thënë se do të vazhdojnë me emetimin e këtij dokumentari. Ndërkaq, familja e Jackson ka thënë se Michael ka pasur marrëveshje me këtë shtëpi televizive, sipas të cilës ata nuk guxojnë të shpifin për të. Megjithatë, kjo gjë është hedhur poshtë nga përfaqësuesit e HBO.

Michael Jackson (Foto: Kevork Djansezian-Pool/Getty Images/Guliver)

“Me gjithë përpjekjet e dështuara që filmi të mos shfaqet, planet tona mbesin të pandryshuara. Shikuesit e kanë mundësinë që ta vlerësojnë vet filmin dhe pohimet rreth tij”, kanë thënë nga HBO.

Dokumentari do të emetohet në dy pjesë, më 3 dhe 4 mars, ndërsa secila pjesë do të zgjasë nga dy orë. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë

"Ajo ka rrënjë edhe këtu", mediat në Bosnje shkruajnë për origjinën gjysmë-boshnjake të Dua Lipës nga ana e nënës

Magazina
Meriton Mjekiqi përmend Cllevion në Big Brother - i tërhiqet vërejtja nga 'Vëllai i Madh'

Meriton Mjekiqi përmend Cllevion në Big Brother - i tërhiqet vërejtja nga 'Vëllai i Madh'

Magazina
Roza Lati mahnit me linjat trupore, shfaqet duke marrë rreze dielli në BBVA 3

Roza Lati mahnit me linjat trupore, shfaqet duke marrë rreze dielli në BBVA 3

Magazina
Dikur luante rolin e Sulltaneshës Mahidevran në serialin më të shikuar turk - sa ka ndryshuar aktorja me origjinë shqiptare Nur Fettahoglu?

Dikur luante rolin e Sulltaneshës Mahidevran në serialin më të shikuar turk - sa ka ndryshuar aktorja me origjinë shqiptare Nur Fettahoglu?

Magazina
Meriton Mjekiqi komenton veprimin e motrës së Bardhit ndaj Sarës: E shmangu me elegancë

Meriton Mjekiqi komenton veprimin e motrës së Bardhit ndaj Sarës: E shmangu me elegancë

Magazina
Donaldi i reagon publikisht Arbër Hajdarit pas komenteve për vëllanë e tij Romeon në Big Brother VIP Albania

Donaldi i reagon publikisht Arbër Hajdarit pas komenteve për vëllanë e tij Romeon në Big Brother VIP Albania

Magazina
Kalo në kategori