Ylli i Hollywoodit, Chris Hemsworth ka zbuluar se është në një rrezik të lartë për t’u prekur nga Alzheimeri.

Reklama

39-vjeçari zbuloi se mbart dy kopje të gjenit APOE4, shkruan The Sun.

Është një gjen që më parë ka qenë i lidhur me sëmundjen dobësuese, me vetëm një në katër njerëz që e bartin atë.

Shkaku i Alzheimerit nuk është kuptuar plotësisht, thotë NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar).

Një studim i publikuar në Institutin Kombëtar të Plakjes sugjeroi më parë se proteina APOE ndihmon në bartjen e kolesterolit dhe llojeve të tjera të yndyrës në qarkullimin e gjakut.

Reklama

Kjo mund të dëmtojë proceset thelbësore të qelizave, thanë ekspertët.

Aktori i filmit “Thor” mësoi për lidhjen gjenetike gjatë xhirimeve për serialin dokumentar ‘Limitless’, i cili do të transmetohet në Disney+.

Reklama

“Ai tha se e kishte marrë lajmin ndërsa ishte me prindërit e tij dhe tani do të donte të kishte bërë më shumë pyetje”, tha ai për Revistën Vanity Fair.

“Shumica prej nesh na pëlqen të shmangim të folurit për vdekjen”, tha ai.

“Pastaj, papritmas të thuhet se disa tregues të mëdhenj në të vërtetë po e tregojnë këtë si rrugën që do të ndodhë, realiteti i saj fundoset. Vdekshmëria juaj”, tha ai.

Reklama

Është e rëndësishme të theksohet se kjo nuk është një diagnozë – as nuk do të thotë se ai gjen patjetër do të zhvillojë sëmundjen.

Chris zbuloi gjithashtu se gjyshi i tij kishte sëmundjen dhe rrëfeu se shqetësohet se nuk mund të kujtojë gruan ose fëmijët e tij.

Reklama

Ndërsa ende nuk dihet se çfarë e shkakton atë, NHS thotë se ka disa gjëra që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të Alzheimerit.

Kjo përfshin simptomat si: plakjen, depresionin e patrajtuar, faktorët e stilit të jetesës, si dhe gjendjet që lidhen me sëmundjet kardiovaskulare si diabeti ose kolesteroli i lartë.

Studimet kanë treguar gjithashtu se ndryshimet në humorin tuaj mund të nënkuptojnë se jeni në rrezik.

Reklama

Studiuesit në Kolegjin Universitar të Londrës zbuluan se njerëzit me këtë sëmundje kanë më shumë gjasa të shijojnë shaka mbi format më të komplikuara të komedisë.

Ata mblodhën miqtë dhe familjen e 48 personave me këtë sëmundje dhe u bënë pyetje në lidhje me sensin e humorit të të dashurve të tyre.

Në studim ata u pyetën nëse të afërmit e tyre shijonin shfaqje si “Mr Bean”, apo më shumë shfaqje satirike si “South Park”.

Reklama

Më pas ata u pyetën nëse kishte ndonjë ndryshim mes humorit të tyre 15 vite më parë.

Ndërsa dikush zhvillon Alzheimer, aftësia e tyre për të filtruar atë që duhet të thotë bëhet e turbullt.

Reklama

Kjo për shkak se pjesa e trurit që kontrollon filtrin tonë të brendshëm, korteksi frontal paraballor, dihet se zvogëlohet me kalimin e moshës, sipas ekspertëve.

Kjo do të thotë që pacientët mund të thonë ose të bëjnë gjëra jashtëzakonisht të papërshtatshme pa e kuptuar se është e gabuar.

Shoqëria e Alzheimerit shpjegoi: “Këto situata mund të jenë shumë konfuze, shqetësuese, tronditëse ose frustruese për dikë me çmenduri, si dhe për ata që janë afër tyre”.

“Personi me demencë mund të mos e kuptojë pse sjellja e tij konsiderohet e papërshtatshme. Ka shumë pak gjasa që ata të jenë të papërshtatshëm me qëllim”. /Telegrafi/

Reklama