LAJMI I FUNDIT:

Erling Haaland shkruan historinë në Ligën e Kampionëve

Erling Haaland shkruan historinë në Ligën e Kampionëve
Erling Haaland (Foto" Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)

Erling Haaland është bërë adoleshenti me më së shumti gola brenda një sezoni të Ligës së Kampionëve me golin që e shënoi në ndeshjen ndërmjet Napolit dhe Salzburgut.

Talenti norvegjez e ka nisur për mrekulli edicionin e sivjetmë në garën më të madhe evropiane për klube duke arritur të shënojë shtatë gola në katër ndeshje.


Në këtë mënyrë, 19-vjeçari e ka kaluar legjendën Raul dhe yllin Kylian Mbappe, të cilët kanë shënuar nga gjashtë gola, për Real Madridin dhe Monacon, respektivisht, brenda një sezoni kur ishin adoleshentë.

Erling Braut Haaland (Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)

Ai është bërë njëherësh, lojtari i katërt në histori të Ligës së Kampionëve që shënon gola në të katër paraqitjet e para, duke iu bashkuar emrave, si Ze Carlos, Alessandro Del Piero dhe Diego Costa, që e kanë arritur këtë.

Ndërsa shifra prej shtatë golash është për dy më e lartë se cilido lojtar që ka shënuar në katër sfidat e para të Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Përfaqësueset
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Përfaqësuesja e Kosovës
Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

La Liga
Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Premier League
Kalo në kategori