LAJMI I FUNDIT:

Erdogan thotë se Cristiano Ronaldo është viktimë e vetos politike

Erdogan thotë se Cristiano Ronaldo është viktimë e vetos politike

Pavarësisht dëshirës së zjarrtë të supozuar të politikanëve për të mbajtur veten jashtë sportit, tendenca e tyre për t’u përfshirë mbetet e fortë. I fundit që e ka bërë këtë është Recep Tayyip Erdogan – presidenti i Turqisë, i cili ka deklaruar se beson se problemet e fundit të Cristiano Ronaldos janë për shkak të persekutimit politik.

Sulmuesi 37-vjeçar është aktualisht një lojtar i lirë pasi Manchester United dhe lojtari ranë dakord për të ndërprerë kontratën e tij, pas një interviste shpërthyese në kundërshtim me klubin.

Në Kampionatin Botëror, ai u përplas më pas me Fernando Santos që kishte efekt të madh, me zëvendësuesin e tij Goncalo Ramos që shënoi një hat-trick. Megjithatë, në raundin e ardhshëm Portugalia u eliminua nga Maroku, me hyrjen e vonuar të Ronaldos që i dha vetëm një shans të vetëm që ai nuk mundi ta kthente.

Reklama

Duke folur në televizionin turk, Erdogan pretendoi se ulja e tij në stol ishte për shkak të mbështetjes së tij ndaj Palestinës, raporton AS.

“Për fat të keq, ata vendosën një veto politike ndaj tij. Ai është dikush që mbron çështjen palestineze”, ka thënë presidenti turk.

“Dërgimi i një futbollisti si Ronaldo në fushë kur kishte vetëm 30 minuta për të përfunduar lojën, i prishi psikologjinë dhe i hoqi energjitë”.

Sigurisht që do të ishte një histori e jashtëzakonshme nëse do të kishte ndonjë të vërtetë në të. Erdogan nuk është mjaft i qartë se kush janë ata, megjithëse me sa duket do të duhej të ishte federata portugeze ose vetë Santos.

Lojtarë të tjerë që kanë treguar mbështetje për Palestinën në të kaluarën, pa marrë të njëjtin dënim në dukje. Paul Pogba fitoi Kupën e Botës në vitin 2018, ndërsa në vitin 2014, Lionel Messi kritikoi vuajtjet e fëmijëve në Rripin e Gazës. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Sport

Më shumë
Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Ligue 1
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Përfaqësueset
Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

La Liga
Megjithëse Greenwood u pastrua nga të gjitha akuzat për sulm ndaj të dashurës, Manchester United mori vendim të rëndë për anglezin e ri

Megjithëse Greenwood u pastrua nga të gjitha akuzat për sulm ndaj të dashurës, Manchester United mori vendim të rëndë për anglezin e ri

Premier League
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Kalo në kategori