LAJMI I FUNDIT:

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në
Reklama

Recep Tayyip Erdogan tha sot se Turqia mund të “ndahet” nga Bashkimi Evropian.

Presidenti turk këtë e tha duke komentuar raportin e Parlamentit Evropian, ku thuhet se vazhdimi i anëtarësimit të Ankarasë në BE është i pamundur në rrethanat aktuale.


Erdogan kërkon të lehtësohen sanksionet kundër Rusisë
Lexo po ashtu Erdogan kërkon të lehtësohen sanksionet kundër Rusisë

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me raportin e PE-së për Turqinë, të miratuar në fillim të kësaj jave, i cili i bëri thirrje BE-së të konsideronte miratimin e një “kornize paralele dhe realiste” për marrëdhëniet me Ankaranë, Erdogan tha se “BE po përpiqet të ndahet nga Turqia ”, raporton reuters.

“Gjatë kësaj periudhe kur Bashkimi Evropian po bën lëvizje për t’u ndarë nga Turqia, ne do të japim vlerësimin tonë në lidhje me këto zhvillime dhe pas këtyre vlerësimeve, ne mund të ndahemi me BE-në nëse është e nevojshme”, tha lideri turk para gazetarëve përpara udhëtimit drejt SHBA-së.

Ankaraja ka 24 vjet që ka fituar statusin kandidat për anëtarësim në BE, por procesi është bllokuar vitet e fundit për shkak të shqetësimeve të Brukselit për të drejtat e njeriut dhe respektimin e shtetit të së drejtës në Turqi.

Erdogan pati problem me pajisjen e përkthimit gjatë takimit me Putinin, e shikonte me habi derisa presidenti rus fliste
Lexo po ashtu Erdogan pati problem me pajisjen e përkthimit gjatë takimit me Putinin, e shikonte me habi derisa presidenti rus fliste

Ndryshe, Erdogan do të përfaqësojë shtetin turk në takimin vjetor të liderëve të botës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, e cila do të mbahet në selinë qendrore të OKB-së në New York. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori