Elon Musk ka shtuar më shumë se 100 miliardë dollarë në pasurinë e tij këtë vit dhe ka kaluar Bill Gates si personin e dytë më i pasur në botë.

Reklama

Kjo është sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, i cili të hënën renditi shefin ekzekutiv të Tesla Inc. – me një pasuri prej 127.9 miliardë dollarësh – mbi Gates – me 127.7 miliardë dollarë – për herë të parë, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, Musk ka përfituar nga rritja masive e aksioneve të Tesla-s, e cila është ngritur për më shumë se 520%.

Ndryshe, Musk e filloi vitin në vendin e 35-të në indeks.

Reklama

Bloomberg vuri në dukje Gates, bashkë-themelues i Microsoft Corp MSFT, -0,13%, ka të ngjarë të qëndronte më lart nëse ai nuk do t’i kishte dhënë më shumë se 27 miliardë dollarë të pasurisë së tij Fondacionit Gates që nga viti 2006.

Reklama

Ndërkohë shefi ekzekutiv i Amazon.com Inc. AMZN, Jeff Bezos është individi më i pasur në botë, me një pasuri prej 182 miliardë dollarësh, sipas Bloomberg, me më shumë se 67 miliardë dollarë rritje këtë vit. /Telegrafi/