LAJMI I FUNDIT:

Eliot Engel i ashpër ndaj Washingtonit: Qetësoi autokratin Vuçiq, ndërkaq frikësoi Kosovën

Eliot Engel i ashpër ndaj Washingtonit: Qetësoi autokratin Vuçiq, ndërkaq frikësoi Kosovën
Reklama

Dëshira e Washingtonit për stabilitet në Ballkan, ka tejkaluar mbështetjen e tij për demokracinë, sundimin e ligjit dhe kundër korrupsionin.

Kështu shprehet në një artikull autorial të publikuar në “Foreign Policy”, ish-kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, ish-kongresisti amerikan, Eliot Engel.


Engel thotë se është i shqetësuar për trajtimin që po i bënë Departamenti i Shtetit, mosmarrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Si ish-kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, kam ndjekur nga afër politikën e Shteteve të Bashkuara ndaj Ballkanit dhe kam qenë i kënaqur nga mbështetja e Washingtonit për demokracinë, sundimin e ligjit dhe përpjekjet për anti-korrupsion atje. Por, megjithëse në përgjithësi mbështes atë që po bën administrata e Presidentit Joe Biden brenda dhe jashtë vendit, kam shqetësime për trajtimin e mosmarrëveshjes së vazhdueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nga Departamenti i Shtetit”, shkruan Engel, transmeton Telegrafi.

Ish-kongresisti më tej shkruan se SHBA-të dhe pjesa më e madhe e Evropës e njohën Republikën e Kosovës në vitin 2008, kur ky vend i vogël shpalli pavarësinë nga Serbia.

Engel përmend edhe ndërhyrjen e NATO-s gjatë luftës në Kosovë, duke thënë se “SHBA-të dhe NATO ndaluan spastrimin e egër etnik të popullatës shqiptare të Kosovës nga ish-fqiu jugosllav Slobodan Millosheviq”.

“Por që atëherë, Serbia dhe Rusia kanë bllokuar përpjekjet e Kosovës për t’u anëtarësuar në Kombet e Bashkuara dhe për të fituar njohjen e plotë në mbarë botën, dhe Departamenti Amerikan i Shtetit kohët e fundit është dukur më pak i gatshëm të mbështesë ushtrimin e sovranitetit të Kosovës në të gjithë territorin e saj”, shkruan ish-kongresisti amerikan.

Engel më tej thekson se kur Kosova ka kërkuar të kryej funksionet normale të qeverisjes brenda kufijve të saj është përballur me ndëshkim nga Shtetet e Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Tetë senatorë amerikanë i shkruajnë letër Bidenit, kërkojnë presion diplomatik për t’i dhënë fund krizës mes Kosovës dhe Serbisë
Lexo po ashtu Tetë senatorë amerikanë i shkruajnë letër Bidenit, kërkojnë presion diplomatik për t’i dhënë fund krizës mes Kosovës dhe Serbisë

“Kur Kosova u përpoq që të gjithë qytetarët e saj, përfshirë edhe serbët në veri të përdornin targat e saj dhe jo të Serbisë, DASH kritikoi ashpër Kosovën. Kur Kosova kërkoi të kishte kryetarë komunash të zgjedhur siç duhet, e të cilët ishin shqiptar për shkak se serbët bojkotuan zgjedhjet – Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken “dënoi ashpër republikën e re dhe goditi me shuplakë””, shkruan Engel.

Në këtë artikull autorial, Engel parashtron edhe disa pyetje lidhur me sjelljen që Departamenti Amerikan i Shtetit ka pasur ndaj Serbisë respektivisht presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

“A e dënoi Washingtoni presidentin serb Aleksandar Vuçiq për presionin ndaj serbëve të Kosovës që të bojkotojnë zgjedhjet? Jo. A e dënoi ajo grupin e vogël të serbëve që sulmuan ushtarët e NATO-s në Kosovë, duke plagosur 30 paqeruajtës? Mezi – dënoi dhunën, por jo sulmuesit…”

Engel thotë se ka arritur në përfundim se në mosmarrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Washingtoni ka qetësuar një ngacmues gjysmë autokratik, Vuçiqin dhe është bërë vetë një ngacmues, duke frikësuar Kosovën.

Pra, çfarë po ndodh? Pse Shtetet e Bashkuara janë kaq të shpejta për të dënuar Kosovën dhe kaq kundërshtues për të thirrur Serbinë?, pyet Engel.

“Presidenti amerikan meriton një meritë të madhe për mënyrën se si administrata e tij po udhëheq Perëndimin në mbështetje të Ukrainës. Por dëshira e tij e zjarrtë për të ruajtur stabilitetin në Evropë ka shtrembëruar pikëpamjen e administratës së tij për konfliktin e gjatë midis Serbisë dhe Kosovës. Washingtoni tani po e qetëson Vuçiqin në një përpjekje për të ulur tendencat e tij ndezëse”, shkruan ish-kongresisti amerikan.

Duke folur për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, Engel shprehet se “Asociacioni nuk do ta zgjidhë problemin themelor – kundërshtimin agresiv të Serbisë për një Kosovë të pavarur”.

Ai shton se është mirë që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë përpjekur të avancojnë normalizimin ndërmjet Serbisë dhe Kosovës përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vala e parave të falsifikuara, për shkak të 2 eurove false bizneset po i refuzojnë edhe ato origjinale - BQK rekomandon shmangien e parave ‘kesh’

Vala e parave të falsifikuara, për shkak të 2 eurove false bizneset po i refuzojnë edhe ato origjinale - BQK rekomandon shmangien e parave ‘kesh’

Besnike Salihu
Arrestohet personi që dyshohet se vrau me thikë vjehrrin e tij në Prishtinë

Arrestohet personi që dyshohet se vrau me thikë vjehrrin e tij në Prishtinë

Lajme
Sot i jepet lamtumira e fundit Liridona Murselit - gruas që dyshohet se u vra nga grabitësit

Sot i jepet lamtumira e fundit Liridona Murselit - gruas që dyshohet se u vra nga grabitësit

Lajme
Pas AAK-së, edhe LDK konfirmon se ka pranuar draft-statutin e Asociacionit

Pas AAK-së, edhe LDK konfirmon se ka pranuar draft-statutin e Asociacionit

Lajme
Lavrov për Maqedoninë: Me vite keni pasur emër poshtërues, por e dimë të vërtetën edhe të emrit të ri

Lavrov për Maqedoninë: Me vite keni pasur emër poshtërues, por e dimë të vërtetën edhe të emrit të ri

Lajme
Beteja ligjore kundër “Google” për diskriminimin e gjuhës shqipe, Asllani jep detajet e padisë

Beteja ligjore kundër “Google” për diskriminimin e gjuhës shqipe, Asllani jep detajet e padisë

Lajme
Kalo në kategori