LAJMI I FUNDIT:

Interi demolon Shakhtarin, luan ndaj Sevillës në finale e Ligës së Evropës

Interi demolon Shakhtarin, luan ndaj Sevillës në finale e Ligës së Evropës
Inter vs Shakhtar Donetsk (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Interi e ka mposhtur 5-0 Shakhtar Donetskun në gjysmëfinale të Ligës së Evropës, për të kaluar kështu ën finale.

Reklama

Pas vetëm 19-të minutash lojë, Nerazzurët kaluan në epërsi me anë të Lautaro Martinez që u asistua nga Nicolo Barella.

Pjesa e parë përfundoi me vetëm këtë gol, derisa në të dytën u shënuan edhe tri të tjera.

Inter vs Shakhtar Donetsk (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Interi e vazhdoi dominimin e thellë ndaj skuadrës ukrainase, duke dyfishuar rezultatin me anë të Danilo D’Ambrosio në minutën e 64-të që u ndihmua nga Marcelo Brozovic.

Lautaro (74’), arriti që të realizonte edhe golin e dytë personal dhe të tretin për Interin derisa u asistua nga Romelu Lukaku.

Inter vs Shakhtar Donetsk (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Sulmuesi belg më pas kaloii në rolin e golashënuesit dhe në minutën e 78-të arriti të shënonte golin e katërt për skuadrën italiane.

Lukaku u gjend edhe një herë në listën e realiztorëve, pasi shënoi për 5-0 në minutën e 84-të me një shërbim mjaftë të mirë nga Stefan de Vrij.

Interi kështu kaloi në finale të Ligës së Evropës, aty ku do të përballet me Sevillën që eliminoi në fundjavën që shkoi Manchester Unitedin me rezultat 2-1. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

Premier League
Kalo në kategori