LAJMI I FUNDIT:

Ekskluzive/ Fituesja e Eurovisionit, Loreen flet në një intervistë për Telegrafin: Si ndryshoi jeta ime dhe pse vendosa të rikthehem pas 11 vitesh

Loreen (Foto-kolazh: Endrit Dallaveraj/Telegrafi)
PLEASE CLICK HERE IF YOU WANT TO READ THIS INTERVIEW IN ENGLISH EDITION.

Lorine Zineb Nora Talhaoui, e njohur gjegjësisht me emrin artistik Loreen është këngëtarja suedeze me famë botërore e cila fitoi Eurovisionin në vitin 2012 me këngën “Euphoria”.

Reklama

Ajo edhe sot e kësaj dite mbahet mend si një nga këngët më kult të festivalit evropian të këngës, gjersa 11 vite më pas Loreen i është rikthyer sërish konkurrimit në Eurovision, duke përfaqësuar shtetin e saj Suedinë me këngën “Tatoo”.

Në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, njëherësh të parën të saj për një media shqiptare, Loreen flet për karrierën e saj të suksesshme në muzikë, pritshmëritë e saj këtë vit nga Eurovisioni dhe mënyrën se si ndryshoi jeta e saj pas fitores së lavdishme në vitin 2012.

Duket se nga “euforia” e dikurshme për të marrë pjesë në këtë festival, Eurovisioni tashmë është kthyer në një “tatuazh” në karrierën e artistes Loreen.

Loreen në “Eurovision 2012” (Foto: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Telegrafi: Loreen, faleminderit shumë që jeni me ne sot në këtë intervistë. Ju jeni kthyer në shoqëri në Eurovizion pas 11 vitesh. Na thuaj si ishte të ktheheshe pas kaq shumë vitesh.

Loreen: Ndihej e bukur dhe e natyrshme. Jo, ndoshta në fillim nuk e bëra, unë, nuk e mendoja se do të isha, se jeta do të donte që të shkoja përsëri në këtë rrugë. Jo në ëndrrat e mia më të çmendura, por jeta ndodhi dhe unë jam këtu dhe nuk e kuptoj si, por jam këtu. Kështu që ndjehem mirë. Unë jam e lumtur për këtë.

Telegrafi: Ju përfaqësoni Suedinë këtë vit me këngën “Tatoo”. Mund të na tregoni pak më shumë për këngën në detaje?

Loreen: Epo, është një këngë. Është, është një këngë për dashurinë. Është kënga për të luftuar, për të luftuar për dashurinë, dhe gjithashtu për të kuptuar se nëse dëshiron, nëse dëshiron të përjetosh dashuri të vërtetë të thellë, të thellë, të thellë, duhet të jesh i gatshëm të luftosh pak për të kuptuar se është jo gjithmonë si ‘uau’. Nuk është gjithmonë ‘e bukur’. Gjithashtu, gjërat e errëta janë të nevojshme. Megjithatë, jo shumë të errëta, por gjërat e errëta. Ndaj, kështu që ndihem ndonjëherë që sot jemi ashtu si, jemi thjesht, sapo është si një problem, jemi si ‘Haka’, më kupton? Pra, ka pjesë në këngë si ‘Unë eci përmes zjarrit’ dhe nëpër shi vetëm për t’u afruar me ju. Pra, është sikur, është një, ka të bëjë me dashurinë, me luftën për dashurinë. Bëhet fjalë për dashurinë.

Telegrafi: Po, gjithçka rreth dashurisë. Ti je fituesja e Eurovizionit në vitin 2012. Na trego pak më shumë nga kujtimet e tua nga koha kur ju fituat konkursin e këngës evropiane?

Loreen: Mbaj mend, mbaj mend që unë, kur kam interpretuar këngën, mbaj mend që kam krijuar diçka në atë kohë që ishte shumë ndryshe dhe jo shumë njerëz besonin në këtë, por unë besoja në këtë. Dhe, e dini, është e frikshme kur ke diçka dhe njerëzit janë si “Hmm, kjo nuk do të funksionojë”. Dhe ju jeni si “Por unë ende do ta bëj”, e dini, dhe ju e bëni atë dhe funksionon. Kështu që për mua të fitoja me “Euphoria” ishte njëlloj si, ishte shumë shpirtërore sepse ishte pothuajse sikur, nëse beson në Zot, ishte sikur Zoti të thoshte “E di, edhe pse ishte e frikshme, bëre atë që ke në zemër”. Dhe kjo ishte arsyeja pse ajo rridhte. Pra, ishte shumë, shumë e fuqishme të fitoja me “Euphoria”, sepse ishte ndryshe. Dhe ne të gjithë jemi të ndryshëm, e dini, është e bukur. Kështu, dhe gjithashtu kur fitova me “Euphoria”, ajo sapo hapi dyert krejt papritur. Unë isha, ishte përtej kufijve. Takova njerëz si ju nga e gjithë bota dhe ju e dini, miq të rinj, përvoja të reja, sfida të reja, e dini, dhe jeta ndodhi, e dini, dhe ishte lart-poshtë, ishte atje. Ishte një, ishte si, ishte gjithandej, por ishte e bukur.

Telegrafi: Po, është një performancë vërtet e mirë. Ishte gjithashtu një kohë e mirë për ne, sepse Shqipëria kishte rezultatin më të lartë në vitin 2012 deri tani. Pra, ishte me të vërtetë një nga kompeticionet më të mira ndonjëherë. Sa ka ndryshuar jeta juaj që kur fituat në Eurovision?

Loreen: Dua të them, një ndryshim i madh është se unë jam duke punuar me gjërat që unë i dua. Unë jam shumë, jam e privilegjuar në këtë mënyrë sepse e dini, kështu që jam e lumtur që më bëri të mundur të jem krijuese dhe artiste me kohë të plotë, e dini? Pra kjo është një gjë. Por edhe “Euphoria “i mësoi filmit shumë për të qenit, të qenit vërtet këmbëngulës kur bëhet fjalë për krijimtarinë tënde, duke e mbrojtur atë, ju e dini, duke mbrojtur artistët e tjerë dhe krijimtarinë e tyre. E keni kuptuar, kam mësuar kaq shumë gjëra nga kjo, sepse biznesi është i bukur si “Përshëndetje? Është çmenduri”. Pra, keni mësuar shumë se si të qëndroni në tokë dhe të bëni gjërat tuaja, duke besuar në atë që po bëni. Kështu që po. Pra, nuk e di. Unë nuk kam mësuar asgjë tjetër përveç kësaj.

Loreen (Foto: Ragnar Singsaas/Getty Images)

Telegrafi: “Euphoria” është një nga këngët më legjendare të Eurovizionit. Dhe cili është ndryshimi midis “Tatoo” dhe “Euphoria”?

Loreen: “Euphoria” ishte shumë introverte. Nuk bëhej fjalë për t’u fshehur, por në të njëjtën kohë ndjeje diçka. Mos harroni se ishte shumë e errët, mistike, dhe gjithçka po lëvizte shumë, shumë në fshehtësi. “Tatoo” është e kundërta. Është shumë e ndritshme. Është shumë si “Unë jam këtu”. Dhe kjo, është krejtësisht e kundërta në shumë mënyra, në energji. Nëse “Euphoria” ishte drita e hënës, “Tatoo” është dielli. E shihni se çfarë dua të them? Pra, dhe të dyja këto energji janë kaq të rëndësishme, por po, është më e hapur me “Tatoo”. Është më shumë, nuk di si ta shpjegoj. Bëhet fjalë për forcën. Ka të bëjë me dashurinë, ka të bëjë me shpresën. Bëhet fjalë për të gjitha këto gjëra që kemi dhe që na duhen sot më shumë se kurrë.

Telegrafi: Cilat janë pritshmëritë tua këtë vit? Mendon se je një konkurrente e fortë për të fituar Eurovisionin edhe këtë vit?

Loreen: Nuk e di pse. Sepse para së gjithash, nuk mund t’i kontrollosh kurrë njerëzit, kurrë. Edhe pse përpiqesh, nuk mundesh kurrë, sepse është liria. Dhe kështu e vetmja gjë që mund të kontrolloj është të sigurohem që do të jem e përsosur për juve. Se unë do të krijoj diçka për ju që ndoshta do t’ju pëlqejë, kjo është ajo që unë mund ta kontrolloj. Por nëse do t’ju pëlqejë, nuk e di.

Loreen me trofeun e Eurovisionit në vitin 2012 (Foto: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Telegrafi: A i keni dëgjuar këngët tjera konkurruese në “Eurovision 2023”? Si duken këngët tjera konkurruese?

Loreen: Po, nuk kam dëgjuar për të e sinqertë, të jem e sinqertë. Nuk i kam dëgjuar të gjitha. Kam dëgjuar disa prej tyre dhe më pëlqejnë. Më pëlqen diversiteti, si stile të ndryshme, më pëlqen të shoh, më pëlqen fakti që krijuesit janë shumë kreativë dhe shumë të lirë. Ashtu siç bëjnë ata, ata bëjnë gjënë e tyre, pa u falur. Dhe kjo më pëlqen sepse mendoj se nuk duhet të ndërhysh kurrë te krijuesi. Ju thjesht e lini krijuesin të bëjë atë që ai dëshiron ose ajo dëshiron të bëjë, dhe atëherë ajo bëhet më e mira. Pra, për mua, unë i shikoj këto si “O Zot, kjo është aq e mirë, çfarë dreqin? Çfarë?’. Dhe atje ne jemi të gjithë kaq të ndryshëm.

Telegrafi: Loreen si fituese e Eurovisionit, ju keni udhëtuar në shumë vende të Evropës, mendoj, por a keni qenë ndonjëherë në Shqipëri ose Kosovë?

Loreen: Unë kam. Mendoj se kam pasur një koncert në Shqipëri, mendoj. Prandaj po pyes tani. Unë po pyes njerëzit e mi. A kam qenë në Shqipëri?

Telegrafi: Pra nuk ju kujtohet?

Loreen: Unë mendoj se kam pasur një koncert në Shqipëri shumë e shumë vite më parë, kështu që po, po, kam qenë në Shqipëri. Thjesht doja të them se kam miq shqiptarë.

Loreen duke bërë simbolin e shqiponjës me duar gjatë intervistës për Telegrafin (Foto: Telegrafi)

Telegrafi: Mirë. Shqiptarët janë miq të mirë, të them të drejtën. A e keni dëgjuar këngën shqiptare këtë vit në konkursin e këngës Eurovision?

Loreen: Po e kam bërë.

Telegrafi: A ju pëlqen?

Loreen: Po. Epo, ajo është e mahnitshme. Siç thashë, sikur të gjithë kanë prekjen e tyre, dhe unë thjesht më pëlqen të shikoj të gjitha këto ngjyra të ndryshme. Pra, po. Dhe gjithashtu më pëlqejnë më shumë gra, më falni, unë jam një femër feministe, kështu që më shumë femra atje.

Loreen në “Eurovision 2012 (Foto: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Telegrafi: Ne kemi pasur shumë artiste femra që përfaqësonin vendin në Eurovision. Pra, mendoj se je i kënaqur me këtë? Loreen, jemi në fund të intervistës. Faleminderit shumë që ishe me ne sot. Të uroj shumë suksese këtë vit në Eurovision. Për fund, cili do të ishte mesazhi yt për të gjithë fansat shqiptarë?

Loreen: Oh Zoti im. Mirë, kështu mesazhi im, kam aq shumë sa dua të kursej, por do të jem si “Hajde njeri”. Por, një mesazh është që, së pari, faleminderit që besuat në mua. Faleminderit që më mbështetët, sepse kam parë shumë mesazhe të bukura si në Instagram, në TikTok dhe kudo nga miqtë e mi shqiptarë dhe i kam lexuar. Pra faleminderit për këtë. Kjo është gjëja e parë. Gjëja e dytë, unë do të bëj më të mirën për ju për këtë, vizionin tuaj, ju e dini, unë do të bërë prova çdo ditë për ju. Do të jetë mirë. /Telegrafi/

Loreen (Foto: Loreen/Instagram)