LAJMI I FUNDIT:

‘Efekti’ Ronaldo: Unitedi parakalon Real Madridin dhe Barcelonën si klubi më me ndikim në internet

‘Efekti’ Ronaldo: Unitedi parakalon Real Madridin dhe Barcelonën si klubi më me ndikim në internet

Cristiano Ronaldo shënoi 24 gola për Manchester United sezonin e kaluar, por kontributi i tij më i madh mund të ketë qenë për të mbështetur aspektin komercial të klubit gjatë sezonit të tyre më të keq në historinë e Ligës Premier.

Reklama

United ka shpërthyer me përmbajtjen e tyre të mediave sociale, të tilla si interaksionet, pëlqimet dhe komentet, pothuajse dyfishuar në më shumë se dy miliardë pëlqime në vetëm 12 muaj, edhe pse ata vuajtën në fushë.

Ardhja e CR7, i cili ka 465 milionë ndjekës në Instagram, në gusht 2021 sinjalizoi një përshkallëzim dramatik në aktivitetin e mediave sociale dhe ekspertët e kanë vlerësuar atë për ngritjen e jashtëzakonshme në pasurinë online të klubit.

Edhe PSG i thotë 'JO' transferimit të Ronaldos
Lexo po ashtu Edhe PSG i thotë 'JO' transferimit të Ronaldos

Nga 25 postimet më të njohura të publikuara nga klubet e Ligës Premier sezonin e kaluar, 10 në lidhje me Ronaldon dhe tre të parët ishin të gjitha për sulmuesin.

Si rezultat, Djajtë e Kuq janë bërë klubi më i njohur në rrjetet sociale në mbarë botën, duke u ngjitur mbi Barcelonën dhe Real Madridin për herë të parë, sa i përket përmbajtjeve të postuara.

Shifrat janë domethënëse sepse sponsorët komercialë shikojnë përmbajtjet e mediave sociale kur marrin në konsideratë se ku – dhe sa – të investojnë. Një audiencë aktive e angazhuar konsiderohet më e vlefshme se numri i përgjithshëm i ndjekësve.

Ronaldo u shfaq në mesin e përmbajtjeve më të mira të futbollit në Instagram në Evropë, me Lionel Messin

E tillë është madhësia e ‘efektit të Ronaldos’, sa analistët financiarë besojnë se do të jetë një faktor i rëndësishëm prapa përpjekjeve të United për të tentuar të qëndrojë me yllin e tyre të larguar këtë verë.

“Vlera e tij komerciale do të ndikojë në vendimin e klubit për ta lënë atë të largohet”, deklaroi Rob Ëilson, një ekspert në biznesin sportiv në Universitetin Sheffield Hallam. “United nuk u shqetësua për largimin e Paul Pogba (për t’u kthyer në Juventus), por do të ketë biseda më të mëdha në prapaskenë për Ronaldon. Kjo është më shumë se një lojë”.

“Janë nënshkrimet si ai që i kanë mbajtur ata në tabelën e parë për sa i përket zhvillimit komercial në vend që të rrëshqasin prapa, gjë që duhet të kishin bërë duke pasur parasysh performancën e tyre të lojës”.

Motra e Ronaldos me mesazh të koduar rreth të ardhmes së portugezit
Lexo po ashtu Motra e Ronaldos me mesazh të koduar rreth të ardhmes së portugezit

“Kjo është arsyeja pse Manchester United nuk do të dëshirojë ta shesë atë. Vlera e tij e tregut si lojtar është më e vogël se vlera e tij si një entitet tregtar”, shtoi ai.

Ëilson tha se marrëveshja më e fundit komerciale e United, duke siguruar firmën globale të teknologjisë DXC si sponsor të fanellave, në një marrëveshje shumëvjeçare me vlerë 25 milionë euro është një shembull i ‘efektit të Ronaldos’.

“Është sponsorizimi i vetëm më i madh në historinë e Ligës Premier”, shtoi ai. Dhe ky është një ekip që përfundoi i gjashti.

CR7 ishte gjithashtu dominues në përmbajtjen e Facebook, sipas kompanisë së mediave sociale, Conviva

“Ajo që duan sponsorët është angazhimi, ata nuk shqetësohen për ndjekësit. Marketingu ka shpërthyer nën Ronaldon”.

United është ende në kërkim të arritjes së marrëveshjeve të reja me një partner të linjës ajrore, pasi u nda nga kompania me Aeroflot pas pushtimit rus të Ukrainës, dhe ata po kërkojnë sponsorizim për terrenin e tyre të stërvitjes, kështu që ka një nxitje të madhe për të mbajtur pesë herë fituesin e Topit të Artë.

Katër top opsionet e Unitedit për ta zëvendësuar Ronaldon dhe për ta lumturuar Ten Hagin
Lexo po ashtu Katër top opsionet e Unitedit për ta zëvendësuar Ronaldon dhe për ta lumturuar Ten Hagin

Për më tepër, sponsorët e tjerë raportohet se po ushtrojnë presion mbi hierarkinë e Old Trafford për të siguruar që sulmuesi superyll të qëndrojë në klub, pasi ata tashmë kanë investuar shumë dhe e kanë bërë këtë në pritje të ekspozimit të nivelit të Ronaldos për disa vite të tjera.

Drejtuesit e United, si dhe partnerët e tyre komercialë, e dinë mirë se atë që sjell Ronaldo. /Telegrafi/