Një modele kroate në Instagram e cilësuar si fansja më seksi e Kampionatit Botëror 2022 e ka çuar patriotizmin e saj në nivele të rrezikshme, duke parakaluar rreth Katarit me një rroba banje, duke shkelur qartazi zakonet lokale.

Ish-missi i Kroacisë, Ivana Knoll, bëri shumë tifo në ndeshjen e parë të futbollit të vendit të saj në Kupën e Botës, shkruan DailyMail.

Teksa po shkonte në stadiumin “Al-Bayat” për ndeshjen kundër Marokut, bukuroshja kroate veshi një fustan me ngjyrat kuq e bardhë për të treguar patriotizmin e saj.

Knoll më pas ndau me ndjekësit një video provokuese, ku shihej duke parakaluar përgjatë një rruge ujore në Katar e veshur me bikini.

Reklama

“Më shihni nesër në 17:00 [shfaqja televizive e tabloidit gjerman] Shfaqja Taff”, shkroi ajo në mbishkrimin e videos.

Reklama

Postimi i saj i fundit është duke flirtuar me më shumë se thjesht tifozët e futbollit, pasi kroatja tani përballet me perspektivën shumë reale për t’u dërguar me burg nga zyrtarë të pakënaqur të Katarit.

View this post on Instagram

A post shared by Ivana Knöll (@knolldoll)

“Vizitorët (burrat dhe gratë) pritet të tregojnë respekt për kulturën vendase duke shmangur zhveshjet e tepërta në publik”, paralajmëroi autoriteti i turizmit të Katarit përpara Kampionatit Botëror.

“Përgjithësisht rekomandohet që burrat dhe gratë të sigurojnë që shpatullat dhe gjunjët e tyre të jenë të mbuluara”, thuhet sipas rregullave.

Reklama

Disa nga postimet e bukuroshes Knoll të mërkurën, madje etiketuan FIFA-n, e cila ka përsëritur në mënyrë të vazhdueshme rregullat strikte të Katarit në lidhje me veshjet.

Ndërsa veshja e parë e tifozes kroate vuri në pah dekoltenë e konsiderueshme, të paktën mbulonte pjesën më të madhe të trupit të saj – duke qenë se ishte fustan.

Reklama

Modelja kroate madje është kritikuar edhe nga shumë vendas katarianë, të cilët nuk i kursyen komentet negative për të.

“Alo Policia e Katarit”, komentoi një fans në videon e saj.

“Të respektojmë vendin dhe fenë tonë”, shkroi një tjetër.

“Turp të mos respektosh kulturën e të tjerëve”, ishte një koment i tretë.

Reklama

Ka gjoba të larta dhe madje edhe dënime me burg për tifozët që thyejnë rregullat në Katar. Gratë jo-katarase nuk duhet të veshin burka totale, por fustanet e tyre duhet të mbulojnë pjesën e mesme dhe shpatullat e tyre.

Përveç kësaj, grave që udhëtojnë në kombin arab u ndalohet të veshin rroba të ngushta ose të shfaqin dekoltenë e tyre. Tifozeve provokuese të Kampionatit Botëror iu këshillua që të mbulonin pjesën e sipërme të tyre me një shall rreth qafës. /Telegrafi/

Reklama