Kevin Durant ia ka arritur qëllimit të tij pas transferimit në Golden State Warriors.

Ylli amerikan u largua nga Oklahoma City Thunder për të vetmin qëllim që ta shijonte titullin në NBA.

Por pas dy viteve tek Warriors, Durant ka marr dy tituj dhe duket se tani ëndrrat e tij vazhdojnë për ta pasuruar karrierën e tij me më shumë trofe.

Kevin Durant (Getty Images)

Durant ishte i jashtëzakonshëm në ndeshjet finale dhe kësisoj ka marrë edhe çmimin MVP si lojtari më i mirë i këtyre katër ndeshjeve.

Në ndeshjen e fundit ku Warriors mposhti Cavs 85-108, Durant arriti të bënte ‘Triple Double’.

29-vjeçari e mbylli ndeshjen me ‘Triple Double’, ku shënoi 20 pikë, pati 12 kërcime dhe 10 asistime.

(Getty Images)

Durant në fund e mori çmimin e MVP pasi mposhti në konkurrencë të ngushtë shokun e skuadrës Stephen Curry.

Ky ishte titulli i dytë personal në karrierën e tij për Durant, pasi MVP i finaleve u zgjodh edhe vitin e kaluar. /Telegrafi/