LAJMI I FUNDIT:

I druheni kancerit? Ja 10 mënyra si të parandaloni krijimin e tij

I druheni kancerit? Ja 10 mënyra si të parandaloni krijimin e tij

Shumë ekspertë konsiderojnë se si kanceri nuk është e thënë domosdo të jetë vetëm “pasojë gjenetike”, por në krijimin e tij me të madhe ndikojnë edhe shprehitë dhe rrethanat jetësore.

Reklama

Meqenëse ushqimi ka ndikim të jashtëzakonshëm të shumëfishtë në shëndetin e njeriut, hapat e parë në luftë kundër kësaj sëmundjeje të keqe duhen të fillojnë pikërisht me ndryshimet në meny.

Rezultatet pozitive nuk do të mungojnë, prandaj informohuni për ushqimin dhe disa shprehi të cilat do të bëhen aleati juaji i mirë i shëndetit sipas rekomandimit të Huffington post.

1. E kaltra është e shijshme dhe e shëndetshme
Boronicat e kaltra janë “yjet” më të mëdha kur është fjala për mbushjen e organizmit me antioksidantë. Përmbajnë edhe nivel të lartë të antocianineve, të cilat frenojnë përhapjen e qelizave të kancerit.

2. Vendoseni çajnikun
Çaji i bardhë dhe i gjelbër përmbajnë EGCG, ekstraktin bimor dhe antioksidantin i cili mund të mbrojë qelizat e shëndetshme.

3. Dojeni xhenxhefilin
Xhenxhefili mund të reduktojë rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë ashtu që lehtëson inflamacionin në traktin tretës.

4. Bëni sallatë – në gotë
Lakra përmban izotiocianatet, të cilat ndihmojnë pastrimin e trupit nga materiet kancerogjene, derisa mollët kanë efekte antikancerogjene në zorrën e trashë.

472935283

5. Lëvizni
Rreth gjysmë ore ecje e shpejtë ditore mund të përmirësojë gjumin dhe energjinë dhe potencialisht të reduktojë rrezikun nga kanceri dhe diabeti.

6. Shijojeni pozitën e gjarprit
Joga mund të lirojë nga stresi dhe të forcojë sistemin e imunitetit.

7. Mos harroni të nxirrni frymën jashtë
Pesë minuta në ditë ndani për frymëmarrje të rregullt, citon koha.net. Frymëmarrja e rregullt mund të ndihmojë në “fshirjen” e efekteve negative që i ka stresi në shëndetin trupor dhe shpirtëror.

8. Fokusohuni në fibra
Corn flakes janë burim i mirë i fibrave, të cilat përveçqë i ndihmojnë trupit për të eliminuar toksina mund të lehtësojnë urinë duke e mbajtur nivelin e sheqerit në gjak.

9. Pini kafe
Konsumimi i rregullt dhe i moderuar i kafes është i lidhur me rrezikun më të vogël nga kanceri i qelizave bazale të lëkurës.

10. Konsumoni djegës
Speci i kuq i bluar (biberi) përmban kapsaicinë, e cila mund të dëmtojë qelizat e kancerit duke sulmuar burimin e tyre të energjisë pa shkaktuar dëm në qelizat e shëndetshme përreth. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një truk i thjeshtë me limon mund të ndihmojë gjatë sulmeve të panikut

Një truk i thjeshtë me limon mund të ndihmojë gjatë sulmeve të panikut

Psikologji
A mund të shkaktojë COVID-i humbje të dëgjimit? Çfarë thonë ekspertët

A mund të shkaktojë COVID-i humbje të dëgjimit? Çfarë thonë ekspertët

Shëndetësi Lajme
Klinika Zhan Mitrev tregon se cilat janë ushtrimet e duhura për një shëndet më të mirë

Klinika Zhan Mitrev tregon se cilat janë ushtrimet e duhura për një shëndet më të mirë

Shendetesi
Diseksioni i Aortës – çfarë është dhe si parandalohet?

Diseksioni i Aortës – çfarë është dhe si parandalohet?

Shëndetësi
Ndikimi i ndryshimeve të motit në reumatizëm dhe si ta lehtësoni në mënyrë natyrale

Ndikimi i ndryshimeve të motit në reumatizëm dhe si ta lehtësoni në mënyrë natyrale

Shëndetësi Lajme
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Të njohim produktet
Kalo në kategori