Dortmund fiton me rikthim derbin e ‘çmendur’ ndaj Bayernit, milionerët vazhdojnë si të pamposhtur në Bundesliga

Borussia Dortmund ka fituar derbin e javës së 11-të në Bundesliga ndaj Bayern Munichut me rezultat 3-2.

Skuadra nga Signal Iduna Park ka arritur të fitojë derbin e madh gjerman ndaj Bayernit dhe të mbetet ende e pamposhtur në Bundesliga pas 11 javëve.

Pjesa e parë e takimit u dominua nga mysafirët bavarezët, të cilët përveç rasteve të shumta arritën të shënojnë edhe një gol.

Goli i vetëm në këtë 45 minuta u shënua nga Robert Lewndowski, i cili kaloi skuadrën e tij në epërsi 0-1 në minutën e 26-të pas asistimit të Serge Gnabryt.

Në pjesën e dytë, u zhvillua ndeshje e madhe me plot aksion dhe katër gola, ku vendasit arritën ta rikthejnë rezultatin dhe ta fitojnë ndeshjen.

Në minutën e 49-të erdhi goli i barazimit me anë të Marco Reus, i cili u tregua i saktë nga pika e bardhë.

Megjithatë, gëzimi i vendasve zgjati vetëm katër minuta, pasi ishte përsëri Lewandowski që i shënoi ish-skuadrës së tij, kësaj radhe për 1-2.

Luhej minuta e 67-të e ndeshjes kur në skenë doli përsëri Reus që barazoi gjithçka në 2-2, ndërsa në minutën e 74-të ishte Paco Alcacer që kaloi Dortmundin në epërsi 3-2.

Deri në fund të ndeshjes pati edhe shumë raste nga të dyja skuadrat, por shifrat mbeten të pandryshuara dhe Dortmundi mori një fitore të madhe ndaj Bayernit.

Pas kësaj fitore, Dortmundi ka plot 27 pikë në vendin e parë, ndërsa Bayerni renditet i treti më 20 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Milionerët udhëtojnë te Mainzi, ndërsa Bavarezët e presin Fortuna Duseldorffin. /Telegrafi/

Bayern Munich e ka gjetur trajnerin e ri, Flick rikthehet dhe për ndihmës do ta ketë legjendën gjermane

Largimi i Kylian Mbappe liron 225 milionë euro për PSG-në, një 'pjesë e konsiderueshme' do të investohet te ylli i Serie A

Como është ngjitur në Serie A pas 21 vitesh, Fabregas dhe Henyr kanë arsye për festë

Detaji në mesazhin lamtumirës të Kylian Mbappes, ai nuk e përshëndeti njeriun kryesor që e solli te PSG

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

Mësohet arsyeja pse nuk ndërhyri VAR-i te goli i anuluar i Bayern Munichut ndaj Real Madridit