Filmi “Don’t Look Up” debutoi në Netflix pikërisht në kohën e festës së Krishtlindjes.

Reklama

Dhe tani ai ka thyer rekordet e shikueshmërisë në Netflix me më shumë se 152 milionë orë të transmetuara në mbarë botën në një javë të vetme, thuhet sipas platformës së filmave, shkruan DailyMail.

Filmi i Leonardo DiCaprios dhe Jennifer Lawrence, në të cilin gjithashtu luan: Meryl Streep, Jonah Hill dhe Cate Blanchett (për të përmendur disa), debutoi për herë të parë më 24 dhjetor dhe grumbulloi 263.32 milionë orë të shikuara në 10 ditët e tij në platformën Netflix.

Regjisori Adam McKay shkroi në Twitter pasi dëgjoi statistikat: “Jam i mahnitur nga kjo”.

Reklama

Në javën e parë të tij, filmi mblodhi 111 milionë orë shikime dhe debutoi në listën e 10 më të mirëve të Netflixit në 94 vende.

Reklama

“Don’t Look Up” tani qëndron në vendin e tretë të filmave më të shikuar të Netflix pas “Bird Box” të 2018-s dhe “Red Notice” të vitit të kaluar.

DiCaprio i tha Revistës People në shtator se McKay “ka një aftësi të pashembullt për të ndezur biseda me humor dhe histori në kohën e duhur”.

“E dija kur lexova skenarin e tij se ishte tepër unik, pasi goditi një akord të rëndësishëm në lidhje me botën moderne në të cilën jetojmë”, tha ai.

Reklama

“Adam ka thurur një mesazh tepër të rëndësishëm në kohë për shoqërinë, mënyrën se si komunikojmë, prioritetet tona aktuale dhe krizën klimatike në një film absurd qesharak por të rëndësishëm”, tha ai.

Leonardo dhe Jennifer portretizojnë dy astronomë që garojnë me kohën për të paralajmëruar botën për një asteroid të afërt që do të shkatërrojë planetin.

Reklama

Megjithëse “Don’t Look Up” i është besuar ndërgjegjësimit për kërcënimin e ndryshimeve klimatike dhe qasjen e njerëzimit ndaj pandemisë së coronavirusit, kritikët kanë qenë të dyanshëm sipas LadBible.

Në faqen e internetit që grumbullon komente për filmin dhe televizionin, “Don’t Look Up” ka një rezultat konsensusi të kritikëve prej 56 për qind bazuar në 234 komente.

Reklama

Sidoqoftë, rezultati i audiencës së tij u shënua më mirë me një vlerësim prej 77 për qind bazuar në më shumë se 100 rishikime nga llogaritë e verifikuara. /Telegrafi/