Donnarumma i ka shpëtuar 10 pikë Milanit me këto pritje fantastike (Video)

Portieri italian i Milanin, Gianluigi Donnarumma, këtë vit i ka siguruar hiq më pak se 10 pikë skuadrës së tij.

Ishte minuta e 62-të e ndeshjes Milan-Pescara, ku pas nj gjuajtje të fuqishme të Ledian Memushajt, portieri i ri italian bëri një mrekulli.

Një aksion thuajse identik ishte edhe ai i një jave më parë, në “San Siro”, kur “Gigio”, siç e thërrasin i ishte përgjigjur një gjuajtje të Samih Khediras në minutën e 96 të takimit, që përfundoi sërish 1-0 për Milanin. Tri pikë të arta ndaj Juventusit.

Gjithçka nis nga ndeshja me Torinon në javën e parë, kur “Gigio” priti penalltinë e Belottit në minutën e 96. Milani fitoi 3-2.

Ndeshja më e çuditshme ishte ajo me Sassuolon, ku Milani ktheu rezultatin nga 3-1 në 4-3. Por pas golit të avantazhit të shënuar nga Paletta, Sassuolo mund të barazonte me Politanon, por gjiganti i portës i tha ‘jo’ në sekondat e fundit të ndeshjes.

Ndaj Lazios, përpara golit të Bacca, “Gigio” kishte pritur disa raste. Një gjë e ngjashme edhe në “Marassi” kundër Sampdorias, një javë më pas.

Askush si 17 vjeçari Donnarumma në top pesë ligat evropiane
Lexo po ashtu Askush si 17 vjeçari Donnarumma në top pesë ligat evropiane

Bacca i fitoi tri pikë, por Donnarumma u kishte mohuar golat Torreiras dhe Barretos. Me Fiorentinan ishte Ilicic që gaboi nga pika e bardhë e 11-metërshit, ndërsa “Gigio” bëri një pritje fenomenale ndaj Borja Valero.

22 pikët e siguruara deri më tani nga skuadra e Montellas, plot 10 pikë mbajnë firmën e portierit 17-vjeçar. /Telegrafi/

Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

Chelsea nuk dëshiron të bisedojë me Napolin për shkëmbimin Lukaku-Osimhen

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

"Pa diskutim, por jo me të njëjtin ritëm" - Klopp zbulon nëse planifikon të vazhdojë punën pas largimit nga Liverpool

Palestër, kinema dhe shtatë dhoma gjumi: Kylian Mbappe ka blerë një pallat nga ish-sulmuesi i Real Madridit për 11 milionë euro